Domov seniorů (foto: M.Měšťan)BrusnéKlika, kostel sv. MartinaVěž kostela sv. Martina

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kokořínské roklinky


Mšeno - Poslední srpnovou neděli se ve Mšeně už více než čtyřicet let koná dálkový turistický pochod Mšenská padesátka, jehož organizaci před třemi lety převzali dobrovolníci mšenského Sokola. Ti vloni vedle turistů na akci pozvali i běžce, kteří se na mšenském koupališti sešli i letos. Turistické trasy a závodní okruh se přitom od loňského ročníku nezměnily. Nyní se ovšem zaměřme na Kokořínské roklinky, jak se závod nazývá.

Dvě hodiny před polednem se devět žen a třiatřicet mužů vydalo od koupaliště na pouť po krásách Kokořínska. Čekalo nás téměř 29 km s převýšením kolem jednoho kilometru. Tímto parametrem se nemohou pochlubit ani některé horské běhy. Náš závod nenabízí sice žádné stoupání do nebes, zato hned sedm zajímavých výběhů. Každý z nich začíná pozvolna, a čím jste výše a unavenější, tím roste i procentuální sklon.

Mimo těchto sedmi kopců nabízí trasa i několik dalších brdečků, které únavě v nohách rozhodně neuleví. Prudké seběhy navíc prověří techniku a koncentraci běžce.

První tři kilometry závodu byly opatrnější a drželo se pohromadě osm mužů. Teprve více než dvoukilometrové stoupání z Brusného do sedla pod Drnclíkem natáhlo startovní pole. Od pátého kilometru až do cíle se tak na trase pohybovali dvojice i jednotlivci.

V cíli se jako první objevil loni třetí Martin Turek (2:15:52), dvě minuty po něm Stanislav Bican a za další čtyři minuty první veterán Martin Kauler v traťovém rekordu 2:22:54. Rekordy se přepisovaly i v kategoriích žen. Aysen Solak fantastickým časem 2:30:59 a celkově sedmým místem vylepšila absolutní rekord něžného pohlaví. Mezi veteránkami pak tradiční účastnice místních závodů Tereza Macháčková i přes zakufrování zlepšila vlastní čas z prvního ročníku o více než pět minut na 2:41:08.

Pořadatelský tým TJ Sokol Mšeno děkuje všem závodníkům za účast. Omlouváme se každému, kdo na trase bloudil. Za sebe slibuji, že udělám maximum pro to, aby v příštím roce bylo značení ještě viditelnější než letos. V neposlední řadě je třeba poděkovat městu za poskytnutí zázemí v areálu koupaliště.

Každý, kdo Mšeno navštívil poprvé, byl nadšen z malebnosti, čisté vody a výborně udržovaného okolí městských lázní.

Martin Kauler