OlešnoVečerní kašnaOsvětlení nám. MíruNáměstí Míru panoramaticky

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Nadšenci pátrali po netopýrech


Kokořínsko - O předposledním srpnovém pátku se uskutečnil už 2. ročník Netopýří noci na Kokořínsku. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj společně s Českým svazem ochránců přírody, základní organizací Koniklec, a to v terénní stanici v Kokořínském dole.

I přes nepřízeň počasí na akci dorazilo přes čtyřicet účastníků. Nejdříve si poslechli obecnou přednášku o netopýrech, při které se učili poznávat jednotlivé druhy. Pak byla pro děti připravena malá poznávací soutěž, po které účastníci vyrazili do terénu.

Už na louce před terénní stanicí mohli „slyšet“ netopýra rezavého, kterého zachytil ultrazvukový detektor. Při pěším přesunu k Harasovu pozorovali účastníci i další noční živočichy - ropuchu obecnou a u Ladčina pramene dva raky říční. Jeden z nich byl zbarven do modra. Toto zbarvení není u raků příliš obvyklé. Jedná se o genetickou anomálii, kdy si někteří jedinci „neumí“ vytvořit určité barvivo.

Odvážnější účastníci pokračovali za silného a vytrvalého deště až k harasovskému rybníku. A protože netopýři za silného deště nelétají, bylo štěstí, že sítě tu byly natažené už od odpoledne, kdy se podařilo chytit hned dva druhy – netopýra hvízdavého a netopýra vodního. Závěr akce byl tedy i přes nepříjemný déšť úspěšný. Po krátkém povídání byli oba netopýři vypuštěni zpět do harasovské tmy.

Akce organizované v rámci Mezinárodní netopýří noci probíhají každý rok v období od srpna do října na různých místech České republiky. Podrobný seznam všech těchto akcí najdete na webových stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů www.ceson.org.

Marcela Holubová
Správa CHKO Kokořínsko