Chorušice - Chorušické pouti, která se i letos konala o prvním srpnovém víkendu, přálo velmi teplé počasí. Díky dlouhodobé spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím Chorušice, sportovci i SDH Chorušice má pouť stabilní kostru programu, v níž se mění výstavy, interpreti a řemeslníci, občasnou změnu doznávají i atrakce Bohumila Fialy z Brandýsa nad Labem.

Řemeslná část pouti letos patřila Janě Císařové z Trnové, paní Szabové s proutěnými výrobky, Dr. Hoškovi z Lešetínské kovárny, u něhož si návštěvníci mohli vykovat hřebík.

Nechyběl ani tradiční turnaj v nohejbalu, který popsal František Franc: „Turnaje se i přes různá pouťová lákadla zúčastnilo 11 družstev z blízkého okolí. Sportovní úsilí ve velmi teplém počasí, kdy teplota ve stínu dosahovala 35 stupňů, předváděly týmy z Chorušic, Mšena, Řepína, Mělnického Vtelna a dalších míst. Aby horko hráče a hráčky příliš netrápilo, bylo nezbytné pečlivě dodržovat pitný režim, o který se i s občerstvením postaral P. Sůra. Hrálo se ve dvou skupinách, z nichž vzešli čtyři semifinalisté. Po napínavém boji do finále postoupil tým Chorušice a tým Rozmetadlo. Ve finále, které končilo po 18. hodině, byli lepší Chorušičtí (Šubrt, Vágner, Franc). Hrálo se podle pravidel, na kterých jsme se předem dohodli, a tím se předešlo hádkám při hře. Po vyhlášení výsledků se hráči i diváci odebrali k pouťovým atrakcím.“

V zasedací místnosti obecního úřadu byla uspořádána Výstava trofejí a dokumentů z činnosti Mysliveckého spolku Chorušice – Velký Újezd, která se setkala s velkým zájmem návštěvníků. Výstavu zhodnotila MVDr. Věra Vtelenská – Moravská ve svém článku: „Vystaveno bylo mnoho krásných srnčích i daňčích trofejí ulovených členy spolku. Některé byly zajímavé svou nepravidelností a zvláštností (tzv. rarity) a některé byly oceněny za svou rozlohu a mohutnost medailemi. K vidění bylo i několik velmi povedených preparací, obdiv návštěvníků sklízela hlavně vypreparovaná hlava muflona, který není u nás v honitbě tak často k vidění.

Vystavené fotografie dávaly návštěvníkům výstavy nahlédnout nejen do historie mysliveckého spolku, ale i do každodenního života obyčejného myslivce. Mnozí, kteří pečlivě prohlíželi fotografie, nalezli své dědy, strýčky či otce zvěčněné v mysliveckém oděvu při lovu nebo při společenských akcích mysliveckého spolku.

Za zmínku stojí i k myslivosti neodmyslitelně patřící kynologie, která na výstavě měla vlastní koutek. Psi jsou nejen nepostradatelnými pomocníky při lovu, ale také kamarády a členy mysliveckých rodin. Za dobu existence spolku se některým členům a jejich psům povedlo dosáhnout opravdu skvělých pracovních výsledků, což dokazovaly nejen fotografie, ale především vystavené plakety a poháry ze zkoušek a soutěží.

Troufám si říci, že výstava MS Chorušice – Velký Újezd se vydařila, soudě z kladných ohlasů veřejnosti, a doufám, že byl splněn hlavní účel výstavy, a to přiblížit lidem krásu myslivosti a úctu k tradicím a přírodě.“

Největší pouťový ruch byl ale soustředěn v místní restauraci a v prostorách před ní.

V prvním patře restaurace byla na panelech k vidění výstava „Proměny obce od vzniku republiky“. Zde byl mj. prezentován historický vývoj obce i života obyvatel z „ptačí“ perspektivy, a to fotografiemi vojenského snímkování z let 1938, 1954, 1975 i současnými snímky. V sále hostince vystavovala své úžasné dílo pod názvem „Malování pro radost“ místní malířka Marcela Kozáková. Zájem o její tvorbu byl potvrzen i prodejními úspěchy.

V sobotním dni probíhala letos poprvé soutěž „o NEJ pouťový koláč“, do které se přihlásilo 12 místních kuchařek a Mšenská pekárna. Velkým překvapením byla nejmladší soutěžící Karolínka Mahelková, (13 let). Její koláčky, které pekla dlouho do noci, návštěvníkům moc chutnaly. A jak nakonec soutěž v hodnocení návštěvníků dopadla?

1. místo získala Květa Kašparovská, 2. místo Jana Šimečíková a 3. Jana Francová. Diplom a malou pozornost soutěžícím předali K. E. Gott a paní Marcela Holanová.

V sobotním odpoledni pokřtil Máťa Skřivánek historicky první omalovánku obce, ve které jsou zachyceny místní historické budovy a osoby, které jsou s historií obce spojeny. Autorkou omalovánek je výtvarnice, grafička a návrhářka paní Lenka Kocierzová, které obec děkuje za trvalou spolupráci.

Na pódiu vystoupily kapely Tři ségry revival banda, zazpívali Marcela Holanová a Kamil Emanuel Gott
a Yvetta Gottová. Nechyběla pouťová zábava i provoz pouťových atrakcí do ranních hodin. V neděli zazpíval a zahrál Milan Schelinger a Band
a pouť zakončil tradiční a velmi krásný koncert varhanní a duchovní hudby v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

F. Franc, MVDr. V. Vtelenská – Moravská, J. Doležalová