Historická listina z roku 1352 - více v kapitole HistorieSousoší Immaculaty na nám. MíruVečerní kašnaSkalní útvar Pokličky

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Karel Boháček (* 4. 8. 1886 Zamachy † 21. 8. 1928 Praha), akademický malíř. Chodil do obecné školy v Kadlíně, studoval Keramickou školu v Bechyni a Akademii výtvarných umění, člen Umělecké besedy. Jeho kompozice mj. krajiny Mšenska a Kokořínska jsou žánrově secesně dekorativní a bohužel jeho panoramatickými obrazy vrcholí předčasně uzavřené dílo. 

Václav Bolemír Nebeský, PhDr. (* 18. 8. 1818 Nový Dvůr u Kokořína † 17. 8. 1882 Praha), básník, literární historik, publicista. Pocházel z národnostně smíšeného manželství, navštěvoval českou školu v Šemanovicích, poté německé školy ve Vidimi, gymnázium v České Lípě a Litoměřicích. V roce 1843 začal studovat medicínu ve Vídni, potom se zabýval studiem jazyků a literaturou na Univerzitě Karlově, kde se přimkl k češství a stal se překladatelem antických dramat a španělské poezie. V roce 1846 přijal místo vychovatele v domě rytíře Jana Norberta z Neuberku na jeho statku na Chloumku. V roce 1848 se účastnil politického života v Praze, kde spolupracoval s Františkem Palackým a K. Havlíčkem Borovským. Byl důvěrným přítelem Boženy Němcové, zejména rádcem v jejích uměleckých začátcích. Přijela za ním i na Mělník. Byl zvolen do Národního výboru, stal se sekretářem Národního muzea v Praze a Matice české a redaktorem časopisu Českého muzea (1850 – 61). Od roku 1849 byl docentem české literatury na Univerzitě Karlově. Je pochován naproti Slavínu Vyšehradského hřbitova v Praze. Po jeho rodném statku s barokním špýcharem zbyly jen ruiny a rozvaliny.

Jindřich Kettner (* 24. 8. 1848 Mšeno † 27. 11. 1928 Praha), stenograf. Absolvoval gymnázium v České Lípě a v roce 1871 přijal místo pokladníka na stavbě železniční trati Praha – Neratovice, načež byl zvolen do představenstva Severozápadní dráhy. Věnoval se cizím jazykům a těsnopisu českému i německému. Byl spoluvydavatelem Slovníčku samoznaků a zkrácenin těsnopisu českého. Spolu s profesorem Josefem Honzíkem založil Stenografickou společnost českou a obohatil nový projev psaného slova v češtině, němčině a italštině.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)