Mšeno - Znáte Josefa Ladislava Píče, Annu Bayerovou nebo Jana Křtitele Píška? Že ne? Tak to jste zcela jistě chyběli na letošní vycházce Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí s názvem Po stopách Cinibulkových aneb Časem zpět o sto let. Právě na významné osobnosti Mšenska byla totiž letos zaměřena.

Pánové a dámy v oblečení à la začátek minulého století se v sobotu 14. července dopoledne sešli u mšenské základní školy, kde se setkali s tříčlenou kolaudační komisí (V. Novák, A. Kummerová, J. Říha), která si skolu přišla před otevřením v roce 1928 prohlédnout. Nechyběl ani zedník (J. Richter), který dokončoval poslední práce a posléze účastníkům předal „stroj času“, jehož prostřednictvím se pak všichni v rámci následující vycházky městem vrátili v čase ještě o něco hlouběji.

U radnice se tak setkali s archeologem Dr. Píčem (Z. Bergl), u rodného domu barytonysty Píška na ně čekal sám pěvec (J. Šebesta) a při cestě Míčovkou narazili na druhou českou lékařku Dr. Bayerovou (D. Sobotková), která všechny pozvala na piknik s přednesem básně M. B. Stýbla - Pozdravení městu květů, kterou věnoval krásám města Mšena.

V restauraci u Pokliček se pak výletníci dozvěděli o mšenských kořenech slavného stavitele pian Antonína Petrofa. Místo něho na pianino zahrál Dr. Šebesta coby
J. K. Píšek a na závěr zahrál a zapěl pozdější českou státní hymnu Kde domov můj. Videoklipy z akce jsou k vidění na facebookové stránce spolku @osmseno.

Jiří Říha