Busta F.PalackéhoKlika, kostel sv. MartinaMěstské lázně - koupalištěPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Bohoslužby na Vyhlídkách


Mšeno, Romanov - Poslední červnový den patřil oblíbeným Bohoslužbám ve skalách, které před lety na romanovských Vyhlídkách začal sloužit mšenský evangelický farář Michal Šimek. Letošní mše v přírodě přilákala na šedesát lidí, z nichž třetina přijela z evangelického luterského sboru Gruna - Seidnitz z Drážďan.

Letošní bohoslužby byly zaměřeny především na čtyřsté výročí začátku třicetileté války, které je poněkud ve stínu stého výročí republiky. V českých zemích válka začala pražskou defenestrací 23. května 1618. „Definitivně tehdy padla naděje, že v zemi bude evangelíkům umožněno veřejně a svobodně vyznávat svou víru. A přitom o ni tolik bojovali, mnozí za ni položili své životy,“ řekl ve svém projevu z pískovcového vrcholku skály Michal Šimek a na jeho závěr dodal: „Můžeme se ptát, zda měl smysl zápas českých stavů, když stejně svůj boj s Habsburky prohráli. Můžeme se ptát, zda má smysl zdůrazňovat toleranci ve věcech víry, když se stejně neustále odehrávají konflikty a války. Zcela určitě to smysl má tehdy, pokud hledáme cestu k naději do budoucnosti. Když Tomáš Garigue Masaryk hledal cestu a program pro český národ, prohlásil - Ježíš, a ne César.“

Společně s Michalem Šimkem se na skalní věže odvážil i německý kněz luterského sboru Michal Führer, který navázal na jeho kázání.

Bohoslužby ve skalách letos oživilo trumpetové kvarteto a závěrečný piknik.

Jiří Říha