Kostel sv. Martina ve Mšeně, foto: Petra NejedláObřadní síň radniceSedlecPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Devadesátnice z Ledců nezapomene na procházku


Kadlín, Ledce - Senioři v Kadlíně pokračují ve své spolkové činnosti. Vedle pravidelných schůzek opět pracujeme v keramické dílně na Vysoké, připravujeme návštěvu muzea cukrovarnictví v Dobrovici. Poslední schůzka seniorů byla věnována naší nejstarší člence, paní Věře Zajptové. Paní Věra se totiž 8. června dožila 90 let. Ač nejstarší mezi námi, je stále velmi aktivní, zúčastňuje se všech akcí a většinou s kolegyní Boženkou chodí z Ledců do Kadlína pěšky! Její drogou jsou nordické hole, každý den ráno a odpoledne musí ujít svůj kilometr. Na večeři třeba zapomene, ale na procházku nikdy.

Pochází z devíti dětí, dospělého věku se jich dožilo jen pět. Narodila se ve Mšeně, kde také chodila do školy. U paní Živné se vyučila švadlenou a vzpomíná, jak na kole rozvážela ušité věci po okolí. V 19 letech se přestěhovala do Ledců do rodiny svého muže Josefa Zajpta, kde vykonávala veškeré práce v hospodářství, dokonce jezdila i s kravami. Vychovala dvě děti, Václava a Alenku. To již pracovala na státním statku v živočišné výrobě a zároveň deset let prodávala potraviny v Jednotě Ledce. Byla to těžká šichta ráno od třech hodin ve stáji, pak se umýt a dopoledne v prodejně a večer další práce ve stáji. A to celý týden, žádná neděle. Pracovitost zdědila po své mamince Tomíčkové. Velmi ráda vzpomíná i na svoji tchyni Marii, se kterou měla kamarádský vztah. Velmi ráda vařila a pekla. Ani dnes nezahálí, stará se o slepice, králíky a hlavně o zahrádku, kde to stále nádherně kvete. Říká, že byla ráda, když byl dům plný lidí. Dnes je již sama v domku se dvěma kočičkami a jedním pejskem.

Z poslední doby nerada vzpomíná na to, jak byla navštívena zlodějem a okradena o peníze. Bohužel nevítaná návštěva se po několika letech opakovala. Když paní Věra šla krmit slepice a králíky, zloděj vnikl do otevřeného domu a za sebou zamknul. Přivolaný soused musel dveře vypáčit a v bytě našli spoušť, všechny police vyházené a posypané kávou! Peníze ale nenašel. Zloděj unikl oknem na druhé straně domu.

I když paní Věra má za sebou tvrdou a těžkou práci a některé špatné zážitky, je plná optimismu a elánu do života. Má ráda lidi, ráda si popovídá a vzpomíná na rodinu Knesplovu, kdy se po práci sešli, společně pletli a háčkovali. I dnes každou neděli chodí k sousedům chalupářům Houžvicům na kus řeči. U svých dětí si váží jejich pracovitosti. Největší radost jí dělají vnoučata, které ji mají upřímně rády a jejich návštěvy ji vždy potěší. Velmi ráda čte, jejími oblíbenými autorkami jsou spisovatelky Javořická a Pittnerová. Často čte v noci, když nemůže spát. Senioři v Kadlíně jsou rádi, že mají mezi sebou takovou milou a příjemnou členku. Přejeme jí hodně zdraví a řadu let mezi námi.

Šestákovi, Kadlín