OlešnoNáměstí Míru v nociInteriér kostela sv. MartinaBusta F.Palackého

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Představujeme členy Divadelního sdružení Mšeno


Václav Novák si střihne svatého Petra

Mšeno - „Tak mám konečně pozitivní roli. Vždycky jsem hrál jen samé záporáky,“ směje se režisér mšenského divadelního souboru Václav Novák, kterému v nové hře Potřetí bych umřít nechtěl patří drobná, ale zato důležitá rolička. Na chvíli se stane svatým Petrem. „Je to úplně malá role, v rámci níž se objevím akorát na začátku a na konci. Dohodli jsme se, že si to střihnu já, protože to i při režírování v pohodě zvládnu,“ připomíná jeden z bardů mšenského divadla.

Jak se ale vlastně k herectví dostal? Je to prý už hodně dávno. Začalo to šermem. „Když jsem se vrátil z vojny, začal jsem se věnovat historickému šermu, přes který jsem se po čase dostal k divadlu,“ líčí ochotník a dodává, že začínal ve hře Dva muži v šachu, kterou uváděl neratovický divadelní soubor Havlíček. „Zastoupil jsem tehdy jednoho z herců, který bohužel zemřel. Pak jsem hrál v několika pohádkách a dalších hrách pro dospělé publikum. Mezitím mě začal opouštět šerm, protože je hodně výrazově jednostranný a divadlo mě začalo bavit mnohem víc,“ pokračuje ve vyprávění Václav Novák.

Nakonec ovšem skončil i s divadlem, když se s rodinou na konci devadesátých let přestěhoval do Mšena. Nebylo to ovšem na dlouho. Už v roce 2001 s přáteli zakládal Divadelní sdružení Sokol Mšeno, kde si nejprve ve hře Šest žen Jindřicha VIII. střihnul roli krále. V další hře - Ze života hmyzu, kterou režíroval Jaroslav Vízner, vyfasoval roli tuláka, na kterou rád vzpomíná. „Bavily mě, dá se říct, všechny role, které jsem dostal, ale tulák byl takovou seriózní a vážnou postavou. To se mi líbilo. Fajn byl i takový podvodníček ve hře Opalu má každý rád, ale to bylo ještě v Neratovicích,“ říká Václav. Po „hmyzu“ následovala Postel plná cizinců, s níž mšenští divadelníci stále občas vystupují. V té Václav Novák ztvárňuje lehce úlisného obchodníka se sušenkami Clauda.

A teď zpátky k mšenské novince. V té Václav alias svatý Petr mluví pouze k hlavnímu hrdinovi - mírně paranoidnímu spisovateli detektivek Alexi Linghtonovi. Pak na většinu herního času mizí. Společně s hereckými kolegy se Václav divákům v nové hře možná představí už letos na podzim. Pokud ovšem bude všechno podle jejich představ... „Záleží hlavně na tom, jestli budeme schopni se na zkouškách sejít o prázdninách, což bývá komplikované,“ vysvětluje režisér a dodává: „Ale držte naší velké partě palce“.

Jiří Říha