Náměstí Míru v nociHra světelPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra NejedláOsvětlení nám. Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Devadesátiny ZŠ oslavili i bývalí žáci a učitelé


Mšeno - Pátrání ve starých kronikách, přípravy výstav a nacvičování vystoupení. Nejen to předcházelo přípravám na devadesáté narozeniny mšenské základní školy v Boleslavské ulici, které si současní i bývalí žáci a učitelé připomněli v sobotu 9. června. Slavnost, která bylo spojena se stým výročím vzniku Československé republiky, začala na sále školy a pokračovala programem před školní budovou. „Škola byla sice otevřena 2. září 1928, ale říkali jsme si, že oslavy před prázdninami budou příjemnější než na začátku školního roku,“ řekla pro Mšensko ředitelka školy Jiřina Trunková a dodala, že několik týdnů před oslavami poslali osobní pozvánky zhruba sto dvaceti bývalým zaměstnancům školy. Řada z nich si akci nenechala ujít.

Do Mšena se přijela podívat i šestadevadesátiletá Dana Jírová, rozená Procházková, která do první třídy nastoupila právě, když se škola v roce 1928 slavnostně otevírala. Na první den ve škole si sice nevzpomíná, ale stále si pamatuje všechny tehdejší učitele a učitelky. Od čtyřicátého roku se dokonce stala jednou z nich, když na škole, kde působil i její tatínek František Procházka, začala učit. „Lékař má často syna lékaře, já jsem se po tatínkovi zase stala učitelkou. Neučila jsem ale pouze ve Mšeně. Jezdila jsem na stovce zetce i do Kaniny, do Újezda, Nebužel a na Řepín, abych si doplnila úvazek,“ vzpomíná poslední ze žáčků první třídy z roku 1928. Její čilost by jí mohli závidět o generaci mladší senioři. Účastníkům slavnosti na pódiu z paměti přednášela básně, které sama skládá. A dokonce i zahrála na piano.

V rámci akce se návštěvníci podívali i do moderní školní kotelny na dřevní štěpku, která v podobných zařízeních u nás nemá konkurenci. Prováděl je starosta města Martin Mach, který škole přeje. Za jeho působení na radnici se totiž do školní budovy a přilehlých prostor investovalo zhruba čtyřicet milionů korun. Z toho nejméně polovinu představovaly dotace.

Klid ve škole není ani letos. „Kompletně předěláváme tělocvičnu, a to nejen podlahu, ale i topení, osvětlení, repasujeme dveře a dojde i na obložení stěn. Navíc průběžně rekonstruujeme vnitřní osvětlení školy, kde instalujeme nové LED panely,“ přiblížil starosta.

Jiří Říha