pamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra NejedláOsvětlení nám. MíruSkalní útvar PokličkyObří hlava a žába

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Putování po nejkrásnějších místech Evropy, 13. díl


V severozápadní části italského Toskánska už dvě tisíciletí těží v několika lomech mramor. Před sedmi lety jsme se tam při putování Ligurií a Toskánskem zajeli podívat. Od kempu u moře v Marina di Massa to máme necelou hodinu jízdy. Bílé masivy pohoří Aquanské Alpy jsou už zdálky viditelné. Po zdolání silnice plné serpentin zastavujeme na velkém parkovišti u nejznámějšího lomu Fantiscritti. Právě tady se těží ten nejbělejší mramor. Už Michelangelo oblast navštěvoval a sám si vybíral ty nejkvalitnější mramorové bloky. Z nich pak pracně tvořil své nejkrásnější sochy. Jeho David, Mojžíš, Pieta a mnoho dalších patří dodnes mezi největší sochařské skvosty.

Jednotlivé lomy máme přímo před sebou. Těžba stále probíhá a hotové bloky odvážejí velké náklaďáky. Žádný odstřel tu neprobíhá, mramor jako metamorfovaná hornina z vápence má špatnou kvádrovou odlučnost a lámal by se nepravidelně. Protože v něm mohou být i trhliny, dělníci musejí jednotlivé bloky odřezávat. K tomu používají stroje podobné dřevorubeckým pilám, ovšem mnohem větší a ovládají je velké stroje pohybující se na pásech.

Nejkvalitnější mramor se ovšem těží uvnitř hory. Tam jedeme v mikrobusech 600 metrů dlouhým tunelem a dostáváme se do obrovského a vysokého prostoru. Zde se už netěží, podpírá ho několik asi pět metrů širokých sloupů, které brání zřícení stropu. Další chodby vedou do míst, kde práce ještě probíhají, to poznáváme podle velkého rámusu. Odřezávají hranoly 1 x 1 x 2 metry a hned je odtud odvážejí. Kdo by si chtěl něco nechat vytvořit z mramoru, musel by pořádně zalovit v peněžence. Jeden krychlový metr se prodává za cenu od dvou do osmi tisíc Euro.

Někteří mají z tohoto prostoru divný pocit, nad námi je ještě více než kilometr kamene. Jedeme raději zpátky. Máme možnost si ještě prohlédnout venkovní muzeum s ukázkami nářadí a strojů z minulých století. Pravidelně se zde setkávají sochaři a zhotovená díla tu zůstávají jako trvalá expozice. V obchodě se dá koupit i řada suvenýrů zhotovených z různě barevného mramoru. Ten se těží v jiných lomech Toskánska.

Italové se nemusejí bát, že zásoby vytěží, celá severní polovina země je plná mramorových dolů. Projeli jsme ještě kolem dalších těžišť, všude se pracuje. Mramor je pro Italy důležitým stavebním materiálem a taky výrazným exportním artiklem. Někteří z nás si ještě dali dvouhodinovou hřebenovku nad lomy a naplněni krásnými dojmy se vracíme zpět do kempu. Těšíme se na koupání v moři a hlavně na večeři a místní červené.

Zdeněk Bergl