Výstava prací žáků ZUŠ na radniciVojtěchovOlešnoVečerní kašna

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Újezdští hasiči oslaví 140. výročí sboru


Velký Újezd - Újezdský sbor dobrovolných hasičů, který letos oslaví 140. výročí založení, je jedním z nejstarších v našem regionu. Založen byl 3. března 1878 pod názvem Spolek dobrovolných hasičů ve Velkém Oujezdě. V době založení měl 40 členů, starostou byl pan Václav Měšťák, rolník. Roku 1882 byla založena Mšenská župa, ve které bylo sloučeno 9 hasičských sborů ze Mšenska – Mšeno, Stránka, Velký Újezd, Doubravice, Lobeč, Nosálov, Sudoměř, Trnová a Vrátno. První uniformy si nechali újezdští hasiči ušít v roce 1882, k dispozici měli již vlastní stříkačku taženou koňmi, novou stříkačku obdržel sbor od banky Slavie v roce 1888, k této byl pořízen i naviják.

Členové sboru se účastnili Národopisné výstavy v roce 1895 i pochodu hasičů z Vinohrad do Holešovického výstaviště, spolu se zástupci Mšenské župy se Josef Kasa účastnil v roce 1912 celostátního sjezdu hasičů v Lublani. Byl to sbor dobrovolných hasičů, který inicioval v roce 1923 výstavbu pomníku padlých v I. světové válce, pomník slavnostně odhalen v roce 1929. Dlouhodobý problém s nevyhovující hasičskou zbrojnicí byl vyřešen v roce 1941 výstavbou nové a zděné hasičské zbrojnice pod čp.37, ve stejný rok získal sbor i novou motorovou stříkačku zn. Stratílek, jejíž cena byla 30 000 K, 4 000 přispěl Hasičský zemský fond, zbytek půjčila Kampelička, ručitelem byla obec. Tragický byl rok 1945, kdy byl němci při pomoci a zásobování partyzánské skupiny Národní mstitel 29. 4. zastřelen velitel sboru Jaroslav Havlíček.

V roce 1951 přestal sbor fungovat, obnovení tehdy již Sboru požární ochrany bylo započato na konci 50tých let. Od roku 1969 prakticky je sbor vybaven stříkačkou PPS 12 s motorem Škoda 1200 ccm, od roku 1995 dále vozidlem Robur a před dvěma lety tento vůz nahradila AVIA DA 12, zakoupená obcí od SDH Dolní Měcholupy.

Členové sboru jsou od počátku velmi aktivní v pořádání společenských a kulturních akcí. V posledních letech se družstvo SDH velký Újezd účastní soutěží v požárním sportu, sám sbor je pořadatelem každoroční Újezdecké Cross country soutěže, kde jak již název napovídá se soutěž nekoná na přísně vyholeném pažitu, ale spíše realitě přiblíženým podmínkám.

Letošní soutěž v požárním sportu bude v rámci oslav probíhat na návsi, opět očekáváme velmi napínavý souboj zúčastněných družstev. Výstava na sále hostince zavede návštěvníky do minulosti nejen sboru a jeho zápisů z jednání, ale i do historie a záběrů z obce, které nebyly ještě publikovány, k prodeji budou kromě upomínkových předmětů a „balíčku“ ke 140 letům sboru i brožury obce a sousedního SDH Chorušice, velkou událostí bude bezesporu otevření muzea historických kočárků a panenek manželů Jitky a Miroslava Hrdličkových v bývalém statku čp.95 na „Dolením dole“.

Srdečně všechny zveme!

Robert Hanuš, starosta sboru