Věž kostela sv. MartinaOlešnoSkalička v ziměPoklička z úpatí

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Na zahájení festivalu nechyběli Mšeňáci


Mšeno - Na vyšehradském hřbitově v Praze se v sobotu 12. května za účasti mnoha významných osobností konalo slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2018. Slavnostní průvod, jehož se účastnili i zástupci ZUŠ Mšeno, vedl ministr kultury Ilja Šmíd, následoval ředitel Pražského jara Roman Bělor, ředitelka Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová, houslový virtuos Jaroslav Svěcený a další.

Schody na Slavíně obsadili trubači Hudby Hradní stráže a Policie ČR, kteří hráli smuteční hudbu při pokládání věnců na hrob Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Suka a Bedřicha Smetany. Slavnostní akt ukončili fanfárami pro Pražské jaro od Otakara Jeremiáše a Vysokoškolský umělecký soubor, jenž pod vedením sbormistra Jakuby Zichy zazpíval sbor Bedřicha Smetany Buď sláva tobě, od Josefa Bohuslava Foerstera skladbu Trikolora a od Antonína Tučapského Prosbu. U hrobu Bedřicha Smetany promluvil ministr kultury Ilja Šmíd o smyslu historicity ve vnímání vlastní existence současným člověkem, a herečka Šárka Vaculíková zarecitovala báseň Jaroslava Seiferta Jarní apostrofa.

Večer, za účasti televizních kamer, zazněl ve Smetanově síni Obecního domu v Praze cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, do kterého vložil Smetana lásku k vlasti, k jejím historickým a kulturním hodnotám. Bedřich Smetana zemřel 12. května (1884), a proto se v tento den, nepřetržitě již od roku 1946, scházejí na Vyšehradě představitelé českého kulturního života, jednak aby uctili památku největších osobností české hudby, a jednak aby zde zahájili Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.

Dr. Josef Šebesta