Klika, kostel sv. MartinaBoleslavská ulice a školaBusta F.PalackéhoMasarykova škola ve Mšeně

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Včelařský kroužek informuje


Mšeno - Už od prosince 2009 se pravidelně scházejí členové včelařského kroužku na svých schůzkách, aby se naučili něco nového o včelařství. Snažíme se propagovat znalosti o včelách i mezi širokou veřejností. V tomto článku si připomeneme některé události z poslední doby.

O pohár ministra zemědělství
Po několik let se pravidelně účastníme soutěže „O pohár ministra zemědělství“. Odborná komise hodnotí práci včelařských kroužků vždy za jeden školní rok. V loňském roce jsme byli potěšení, že náš mšenský včelařský kroužek dostal ocenění za druhé místo. V říjnu loňského roku pak ceny převzal vedoucí kroužku během školení vedoucích včelařských kroužků mládeže v Praze.

Pravidelné akce ve škole
V letošním školním roce také nezahálíme, připravili jsme například několik programů pro žáky mšenské základní školy, z nichž vybíráme dva:
• „Medová snídaně“ pro 4. třídu. Žáci čtvrtého ročníku se během „snídaně“ v podobě rohlíku s medem dozvěděli zajímavé informace o včelařských produktech.
• „Historie včelaření“ v rámci projektového dne k oslavám 90. výročí mšenské školy a 100. výročí založení Československé republiky. Vybraná skupina žáků se zabývala historií včelaření z různých úhlů pohledu. Dozvěděli se o známých osobnostech, které měly vliv na včelaření i na Mšensku. Vyzkoušeli si pokusy se včelařským vybavením, které se vyvíjelo zejména v minulém století. Také ochutnali včelí med ze včelařského kroužku.

Oslava 100. výročí založení ZO ČSV Skalsko
Na podzim roku 1918 založili včelaři ve Skalsku svůj včelařský spolek právě pro Skalsko a okolí. Při této příležitosti uspořádala ZO ČSV Skalsko ve spolupráci s včelařským kroužkem Mšeno, majiteli zámku Stránov, firmou Xantia a dalšími dobrovolníky (například včelařská prodejna v Mělníku, SOU Horky nad Jizerou) v sobotu 5. května 2018 „Medové slavnosti“ na zámku Stránov. Včelařský kroužek se na akci podílel uspořádáním výtvarné soutěže, kde pro děti připravil ceny v podobě medu a voskových svíček.

Vedoucí kroužku se dále podílel na přípravě soutěžní „Včelařské stezky“, kde zájemci plnili úkoly z různých oblastí (práce se včelstvem, včelí pastva, včelařské nástroje, výroba svíček z voskových mezistěn). Po vyplnění soutěžního pracovního listu dostaly děti drobné ceny (medové perníčky, pexesa, omalovánky, balónky).


Zlatá včela 2018
V sobotu 12. května 2018 se členové kroužku opět účastnili oblastního kola soutěže Zlatá včela 2018 pro Prahu a Středočeský kraj. Letos se oblastní klání konalo v naučném středisku ekologické výchovy Kladno – Čabárna. Náš kroužek reprezentovali Štěpán Lichtenberg, Jan Dvořák, Adam Dvorščík a Lukáš Kauler. Měli možnost ukázat své znalosti a dovednosti v různých disciplínách jako včelařský test, včelařské nástroje, botanika, práce se včelstvem a mikroskopování. Vedle soutěže byl pro děti i jejich vedoucí připraven bohatý doprovodný program (návštěva muzea včelařství na zámku v Kolči, prohlídky místní naučné stezky Čabárna a záchranné stanice AVES pro zraněné živočichy z volné přírody). Vzhledem k tomu, že naši členové se včelařením teprve začínají, jeli jsme si především užít krásný den. Ve výsledkové listině jsme neskončili na předních místech, ale také nebyli poslední. Proto můžeme letošní Zlatou včelu hodnotit z našeho hlediska jako velmi zdařilou.

Jan Podpěra, vedoucí kroužku