Kokořínsko - O prvním májovém dni v deset hodin dopoledne se nás U Vrby v Dolním Olešně sešlo asi padesát. Konalo se tam totiž zahájení komentované vycházky s názvem Za tradiční architekturou Kokořínska, na které všechny účastníky uvítala Ing. Marcela Holubová ze Správy CHKO Kokořínsko. Odborným výkladem na ni poté navázal Ing. Michal Smrž.

První zastávka byla na Dolním Olešně, kde nám náš odborný průvodce vysvětlil, jak vypadá z historického pohledu charakteristická roubenka na Kokořínsku. Po zdolání nejprudšího stoupání z celé cesty jsme se ocitli v Horním Olešně. Šli jsme tam rokličkou, nikoli po dlážděné cestě. Tam výklad pokračoval o době osídlení Olešna a jeho obyvatelích, o uspořádání obytné a hospodářské části zemědělské usedlosti. Bez opomenutí nezůstaly ani stromy na návsi. Velkému zájmu se těšila návštěva u pana Picka, chovatele fríských koní, koz a ovcí. Pan Picko přebudoval stodolu na obydlí a trvale tam s manželkou žije.

Pokračovali jsme ke Zbrázděnému vrchu a cestou jsme se od Ing. Smrže dozvěděli o vzniku a typu půd v tomto regionu, o původních lesních porostech, o drobných sakrálních stavbách a důvodech jejich vzniku a mnoho dalších informací. U křížku na Tubožském Dvoře udělal náš průvodce výlet do literatury. Vzpomněl díla K. H. Máchy a jejich zasazení do dnešních hranic chráněné krajinné oblasti. Na Tuboži pokračoval výklad k tamním roubeným stavbám i významným stromům, které z důvodu napadení houbovými chorobami musely být pokáceny. Poznávací cesta končila u mlýna v Tuboži. Ing. Smrže nezaskočila žádná otázka a patří mu obdiv za jeho znalosti ze širokého okruhu oborů, jako je historie, architektura, literatura, botanika, pedologie a zoologie.

Josef Havel