Náměstí Míru panoramatickyOlešnoDrážní most v HlovciPoklička z úpatí

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Základní škola slaví 90 let od otevření


Mšeno - „Město Mšeno má školní budovu vyhovující a novou budovu, projektovaný to reprezentační palác za několik milionů nepotřebuje,“ stálo ve stížnosti, kterou na jaře roku 1920 podepsalo 330 mšenských občanů v návaznosti na záměr plánované výstavby budoucí Masarykovy školy ve Mšeně.

Přes nevoli řady mšenských občanů i obcí se nakonec myšlenka o vybudování moderní školní budovy, kterou nejvíce prosazoval její první ředitel Josef Bedřich Cinibulk, jemuž významně pomáhal učitelský kolega Bedřich Cejp, podařila zrealizovat. Stálo za tím ovšem obrovské úsilí celé školní rady, řada odmítavých stanovisek a stížností...

Základní kámen nové školy byl za zpěvu státní hymny položen v úterý 19. října 1926. A už za necelé dva roky - 2. září 1928 se žáci, učitelé i široká veřejnost dočkali slavnostního otevření nové a krásné školy, na jejíž fasádě stojí dodnes nápis: NAŠIM DĚTEM. Za devadesát let školou prošly tisíce, možná desetitisíce dětí, které v ní získaly důležitou přípravu do dalšího života. Mnozí z nich, dnes už často v rolích rodičů a prarodičů, se do své školy mohou vrátit a zavzpomínat na školní léta 9. června, na kdy jsou plánovány oslavy devadesáti let od otevření školy.