Kostel sv. Martina ve Mšeně, foto: Petra NejedláZávěsný znakSousoší Immaculaty na nám. MíruKostel sv. Martina - Masarykova ulice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Ostravská seniorka má druhý domov v Kadlíně


Kadlín - Už 19 let do naší obce Kadlín zajíždí paní Lenka Kocierzová. Výrazným způsobem se zapsala do kulturního dění v obci. Je zkušenou výtvarnicí, malířkou, grafičkou a moderátorkou. Při řadě akcí byla významným realizátorem projektů, které měly její zásluhou vysokou estetickou a výtvarnou úroveň. Vyniká nezdolným pracovním elánem... Tak ji známe v Kadlíně. Pochází z Vítkovic, nyní žije a pracuje v Ostravě. Jejím krédem je: „Je lepší se opotřebovat než zrezivět“. Za rok 2017 v Ostravě získala z desítek nominovaných titut Senior roku 2017.

Vedle již vyjmenovaných aktivit Lenky Kocierzové, které jsme měli možnost poznat v Kadlíně, byla také kronikářkou v rodných Vítkovicích, nyní je kronikářkou v Moravské Ostravě. Měsíčně zachytí a zapisuje 50 až 60 informací o dění v místě, kde zpracovává kroniku. Pravidelně ve Vítkovicích a Ostravě pořádá komentované vycházky a prohlídky kulturních památek. Řadu let byla učitelkou výtvarné výchovy na střední podnikatelské škole. Ráda fotografuje, zpívá a organizuje show s klobouky, její babička byla totiž kloboučnice. Má za sebou desítky výstav, a to i v Senátu ČR. Je básnířkou a spisovatelkou se zaměřením svého díla na Ostravsko. Pro děti zpracovala a vydala leporelo o Vítkovicích. Ilustrovala knihy od Miroslava Sígla z Obříství. Navštěvuje koncerty, divadla, spolupracuje s rozhlasem a televizí.

Velké ocenění a uznání si zasluhuje její spolupráce karlovarskou firmou Moser, která od ní přijala přes dvě desítky námětů na zdobení uměleckého skla. Je u nás jen málo umělců, kterým se podařilo uspět v uměleckém sklářství. Obdiv si zalouží její přístup k lidem a zejména dětem umístěným v ústavech, kdy 15 % ceny z prodaných obrazů věnuje jejich fondům. Za zaznamenání stojí jedna zajímavost z výstavy, kdy na základě její výzvy na pomoc postiženým lidem a dětem neznámý dárce věnoval částku 200 tisíc Kč.

Pořádá řadu besed s důchodci, dětmi ve školách a s lidmi kteří mají zájem se dozvědět něco o historii míst, ve kterých žijí. Byli jsme rádi, že paní Lenka si dnes odskočila na pár hodin z Prahy k nám do Kadlína na besedu s důchodci. Za její aktivitu a nadšení jí přejeme hodně zdraví a sil do další práce.

Zdeněk Šesták