OlešnoBusta F.PalackéhoŠkolaSousoší Immaculaty na nám. Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Ze střechy světa do mšenské sokolovny


Mšeno - Zpráva Marka Holečka z 30. 7. 2017: „Dnes máme další nechtěný bivak, ale už na samém vrcholovém hřebenu. Bod G je od nás nějakých 40 m, takže na plácnutí ruky, ale musíme si to nechat na zítřek a půjdeme přes něj. Protože dolézt skalní bariéry byl mazec, kdy i rukavice šly stranou, a do toho padla tma a drobně sněžilo. Jinak jsme se Zdendou v pohodě, připraveni se utkat o další, jenže bacha, už sestupový den. Ukládáme se na vršku Géčka ke spánku.“

Po dlouhých 28 letech se do historie českého horolezectví zapisuje další zcela mimořádný výkon světového kalibru. Českým horolezcům Marku Holečkovi a Zdeňku Hákovi se v červenci 2017 podařilo prostoupit alpským stylem jihozápadní stěnou himalájské hory Gasherbrum I (8 068 m). Nový prvovýstup dostal název SATISFACTION! Pro Máru to byl již pátý pokus v této cestě.

V pátek 20. 4. v podvečer jsme věčně usměvavého vlasatého Máru přivítali ve mšenské sokolovně. Mára kromě toho, že je světová horolezecká extratřída, je i fotograf, kameraman, vlastně i spisovatel, ale hlavně skvělý člověk. Jeho přednáška o jeho vlastním lezeckém i lidském vývoji (začínal lézt s tatínkem na Kokořínsku!), o učení se a přebírání zkušeností od starších, o jeho snech a motivaci k výkonům, o kamarádech a parťácích na laně, o genezi výstupu SATASFACTION!, všechny přítomné jednoznačně nadchla! Kdo chyběl, chybil.

Držíme ti palce, Máro!

Petra Machová