Stránka - Pravidelný trénink se vyplatí. Potvrzuje to vítězství Jiřího Šmída z Byšic, který první dubnovou sobotu ovládl osmý ročník Stráneckého běhu. Oblíbený silniční závod ovšem nevyhrál poprvé, první pozici si totiž už několikrát vyměnil s dalším borcem Mělnicka Michalem Michálkem.

„S Michalem se scházíme hlavně na závodech v oblasti Kokořínska, oba máme rádi přírodu. Mně se víc daří na kratších tratích a on bývá lepší zase na těch kolem deseti a více kilometrů,“ říká letošní vítěz, který trasu o délce 5400 metrů zdolal za dvacet minut a devatenáct vteřin. Jeho parťákovi se tentokrát dařilo o něco méně, Michal Michálek skončil s časem 20:48 na třetím místě. Druhé místo mu sebral mšenský sportovec Martin Kauler, pro něhož byl letošní výkon tím nejlepším na stránecké trati. „Zaběhl jsem to za dvacet minut a šestadvacet vteřin. Pokud by ovšem Michal nebyl po nemoci, byl bych třetí,“ myslí si držitel pomyslného stříbra.

Všichni tři nejrychlejší běžci letošního Stráneckého běhu jsou na nohou takřka denně. „Běhám každý den tak deset až patnáct kilometrů, dost často právě tady v okolí, protože jezdím za prarodiči na Řepín,“ líčí Jiří Šmíd. Letošní dvojka Martin Kauler trénuje pětkrát až šestkrát týdně a výjimkou nejsou cvičné trasy kolem pětadvaceti kilometrů.

Na startu osmého Stráneckého běhu se letos objevilo 83 závodníků, což je o dva více než vloni. Hlavní pořadatel Pavel Mráček starší byl proto spokojen. O velké počty startujících mu ale prý nejde. „Jde nám hlavně o tu atmosféru, která je vždycky fajn. Alespoň to účastníci říkají,“ říká s úsměvem stránecký běžec, který běhá už desítky let.

A jak letos dopadly ženy? Nejrychlejší byla Linda Bartošová s časem 24:48, o jednu minutu a deset vteřin později do cíle doběhla Lída Nováková, třetí nejrychlejší ženou závodu byla Karolína Růžičková s časem 26:10.