Klika, kostel sv. MartinaSkalní útvar PokličkyRadnice v ziměOlešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Očima Pražandy - 3. díl


Nad Lavender zvítězilo Mšeno

Tak se nám ta naše chatička začala hezky vylupovat. To hlavní, přístup k chatě, bychom měli, dvacítku krásných nových schodů a terásku. Uvnitř novou podlahu, imitující světlá prkna, obloženo sádrokartonem, vymalováno, projasnění místnosti díky nově vsazeným balkonovým dveřím s úchvatným výhledem do krajiny. Kromě najatých pomocníků přiložily ruku k dílu i naše děti. Když s námi na chatu poprvé přijely, tak zažily šok - abychom se vůbec k chatě dostali, tak jsme se museli držet za ruce a opatrně zdolávat staré, rozpadající se schody a džungli stromů a keřů. Dcera tenkrát došla k chatě, nakoukla dovnitř, rozplakala se, utekla do auta a tam čekala až do odjezdu. Pak nás s bráchou přemlouvali, ať chatu nekupujeme, že se tam udřeme. Jenže my už byli rozhodnuti.

K tomu, aby s námi děti na chatu jezdily, jsem je po zkušenostech z mládí nikdy nenutila. Dcera chvíli trucovala a pak s námi jela. Dopoledne pracovala na zahradě, a protože byl krásný letní den, tak jsem ji odpoledne poslala na koupaliště. Prošla městečkem, kde se jí líbil kostel i domky, šla po turistických značkách a za chvíli tam byla. To nečekala! Z prvorepublikového koupaliště byla úplně nadšená! Postupně si i ona Mšeno zamilovala. Já jsem se nemohla dočkat rozkvetlé, voňavé zahrádky a hned jsem nakoupila sazenice růží. Pečlivě jsem jim vybrala stanoviště, jenže jak se začalo pracovat na schodech, růže jsem musela několikrát přesadit a dva měsíce dokonce strávily v přepravkách. Nejen, že to přežily, ale ještě nás potěšily krásnými květy.

Kromě živořících růži jsem zasadila i několik oblíbených levandulových keříků. Je to tak krásná a nenáročná rostlinka a kvete několikrát do roka. Přála bych si mít jí celé koberce jako v Provence. To, že bude naše chata a zahrada spjata s levandulí, je jasné už teď. Dárky od přátel, co jsem dostala za poslední rok, byly většinou s motivem levandule a byly předávány se slovy: „To máš do Mšena!“ Za zimu jsem tak nashromáždila plné tašky fialové výbavy. Od skleniček, utěrek, prostírání až po hodiny, povlečení, tapety.

Ve stejném duchu nám vyzdobila stěnu šikovná kamarádka Kačka, která namalovala levandulový věneček. Přemýšleli jsme, jaký nápis do něj umístit. Nad všemi těmi Lavender, Provence… zvítězilo Mšeno!

Eva Brožová