vzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláOlešnoVýstava prací žáků ZUŠ na radniciVečer před kostelem sv. Martina

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mladým umělcům ze ZUŠky se na soutěžích daří


Mšeno - V pátek 9. února se v sále ZUŠ Mšeno konalo okresní kolo soutěže MŠMT v sólovém zpěvu, z něhož čtyři žáci mšenské ZUŠky postoupili do krajského kola. To se konalo ve středu 21. března v Benátkách nad Jizerou. Byli to Eliška Nováková ve věkové kategorii do 10 let, Dominika Štolbová do 11 let, Matěj Haken do 12 let a Karolína Štolbová do 13 let. Krajské kolo pak představovalo pořádnou zátěž na dětskou psychiku, když nejmladší věková skupina – vystoupilo v ní se soutěžním repertoárem 28 malých pěvců – začínala už v 8 hodin ráno, zatímco ostatní skupiny vstupovaly do soutěže i v pozdním odpoledni.

V konečných výsledcích pak Eliška Nováková obsadila druhé místo (zpívala tyto písně - Václav Trojan: Vlaštovička lítá, Jaroslav Křička: Kozlíčkovo naučení), Dominika Štolbová obsadila třetí místo (Josef Šebesta: Zakukala žežulička, Jaroslav Křička: Kocour – polka), Matěj Haken ve své kategorii zvítězil a získal diplom za první místo (Josef Šebesta: Což se mně, má milá, Jaroslav Křička: Vrabčáci) a Karolína Štolbová obsadila druhé místo (Vítězslav Novák: Na zelenej lúčke, Jakub Jan Ryba: Dudák). Ve sportovní terminologii pak všichni reprezentanti Základní umělecké školy Mšeno skončili na stupních vítězů, od zlatého stupně až po bronzový.

V soutěžních propozicích je uvedena skutečnost, že zpěv, společně s klavírním doprovodem, posuzuje porota jako jeden umělecký celek. Stojí tedy za podotknutí, že záslužný díl na úspěšné reprezentaci naší školy vytváří i klavírní korepetitor Pavel Šebesta, jenž pěveckou třídu ZUŠ Mšeno dlouhodobě doprovází.

Výsledky, kterých naši žáci v krajském kole MŠMT dosáhli, jsou logickým pokračováním trendu, jímž je naše pěvecká třída dlouhodobě unášena, tedy účastnit se rozličných dětských pěveckých soutěží a konfrontovat se s moderními směry pěvecké metodiky. V loňském roce 2017 získal například Matěj Haken druhé místo na písňové soutěži Bohuslava Martinů v Praze a Eliška Nováková byla poctěna cenou Dětské opery Praha na mezinárodní pěvecké soutěži Pražský pěvec.

Tři dny poté, v sobotu 24. března se ve Mšeně konala dětská pěvecká soutěž Josefa Křičky, kterou pro dětské pěvce ve věku devíti až dvanácti let vypisuje město Mšeno a organizuje ZUŠ Mšeno. Soutěž zahájila zastupitelka města Mšena Marie Štráchalová a ředitel ZUŠ Mšeno Mgr. Čeněk Hlavatý položením květin na hrob Josefa Křičky na hřbitově ve Mšeně. Půl hodiny po poledni pak byla zahájena soutěžní přehlídka malých pěvců, ve které zvítězila Eliška Nováková, na druhém místě se umístil Matěj Haken, oba ze ZUŠ Mšeno. Diplom a pohár za třetí místo získala Lucie Kudrnová ze ZUŠ Campanella Olomouc.

Těmto akcím předcházela časově i pracovně náročná příprava, při které musely úzce spolupracovat čtyři elementy: žák – rodiče – učitel – korepetitor. Tato spolupráce se nám daří a zhurta si přeji, aby se v nezmenšené míře nesla k dalším, možná stejně výrazným – možná k ještě výraznějším – výsledkům.

Dr. Josef Šebesta, vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno