SedlecNáměstí Míru panoramatickyBezdězy z Vrátenské hory (foto: J.Trevisan)Městský znak na radnici

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kadlín prověří zdravotní stav stovek stromů


Kadlín - Jak jsem v minulém vydání informovali, obec Kadlín se v rámci oslav 100. výročí vzniku Československé republiky přihlásila k akci sázení Stromů svobody.

Zde je nutné  konstatovat, že v Kadlíně nejde jen o jeden akt, ale výsadbě stromů a keřů se obec věnuje cílevědomě a dlouhodobě. V katastru obce, v rámci komplexních pozemkových úprav při respektování požadavku Územního systému stability krajiny máme u polních komunikací v délce 6 351 metrů vysázeno 640 alejových stromů. Dále je vysázeno šest biokoridorů o ploše 3,30 hektaru. Náklady na pořízení biokoridorů činily 3 058 214 Kč. Finanční prostředky byly čerpány nejen z fondů EU, ale také z fondů Ministerstva zemědělství.

Biokoridory jsou zatravněny, mají šířku  patnáct metrů a jsou osázeny nejen stromy, ale hlavně  keři. Slouží k úkrytu a přirozené migraci polní zvěře, k hnízdění ptáků a také jako větrolamy. Po dobů pěti let jsou  oploceny lesnickým pletivem, aby byly uchráněny před okusem srn a daňků. Migrujících daňků máme dnes  v katastru skutečně značné množství.

Dva největší bikoridory o celkové výměře necelých dvou hektarů mají již oplocení odstraněno a slouží plně svému  účelu. Obec se o aleje i biokoridory musí řádně starat. Dvakrát v roce se poseká tráva.  Sekání  zajišťuje pracovník obce ve spolupráci s nezaměstnanými občany, kteří jsou obci přiděleni úřadem práce v rámci veřejně prospěšných prací. A paní starostka Michala Gregorová dodává, že to není pouze sekání trávy, ale také každoroční nátěr všech stromků a keřů proti okusu, opatření slabších stromků chrániči a výměna uhnilých kůlů u stromků.

Nezbytnou součástí péče o alejové stromy je jejich kontrola, neboť  v posledních čtyřech letech se do alejí vracejí housenky škůdců. Ochrana se provádí chemicky. Péče o aleje a biokoridory je finačně náročnou záležitostí hrazenou z rozpočtu obce.

Na jaře, v dubnu až květnu, obecní úřad provede  celkovou prohlídku výsadby.  Všechny uschlé a poškozené stromy  budou v podzimních měsících doplněny  novou výsadbou. Obecní úřad pro  doplnění   výsadby poškozených  stromů požádá Nadaci Partnerství o dotaci na jejich obnovu. Péče o životní prostředí a přírodu  tak má v Kadlíně konkrétní podobu, kterou jistě ocení i naši potomci.

Zdeněk Šesták