Závěsný znakNáměstí Míru ve MšeněObří hlava a žábaPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Otakar Nejedlý (* 14. 3. 1883 Roudnice nad Labem † 17. 6. 1957 Praha), akademický malíř, pedeagog. Mládí prožil na Podřipsku, od roku 1925 profesor Akademie výtvarných umění v Praze. Byl členem spolku výtvarných umělců Mánes a účastnil se všech jeho výstav doma a zejména v zahraničí. Po první světové válce byl vyslán na francouzská bojiště, aby zobrazil místa, kde bojovali čs. legionáři (cyklus 50 obrazů). Jeho pojetí obrazů bylo realistické, inspiraci ke své tvorbě čerpal mj. na Mělnicku, Polabí a Kokořínsku. Jeho velký obraz Pohled na soutok je umístěn v hale Masarykova kulturního domu v Mělníku.

Jiří Konstanc, též Constantius (* 1607 Řepín † 24. 3. 1673 Praha), kněz – jezuita. Byl vychován v evangelické víře, ale po absolvování jezuitské školy přestoupil na katolictví a byl přijat do jezuitského řádu v roce 1628. Učil na gymnáziích, byl správcem škol, 12 let byl misionářem a 12 let duchovním prefektem. Působil v Šternberku, Březnici, Svaté Hoře u Příbrami, dále v Kutné Hoře a Telči. Od roku 1670 žil v Praze, psal latinsky, podílel se na českém překladu Svatováclavské bible a je autorem příručky češtiny pro běžnou písemnou praxi  - Brus jazyka českého.

Čeněk Novotný, prof. PhDr. (* 24. 3. 1903 Kokořín † 4. 3. 1972 Mladá Boleslav), učitel, historik. Absolvent učitelského ústavu v Praze, učitel měšťanských škol v Brodcích a Benátkách nad Jizerou, od roku 1951 ředitel zvláštní školy v Mladé Boleslavi a současně okresní školní inspektor. Znalec a sběratel rostlinstva Pojizeří. V roce 1954 se stal konzervátorem ochrany přírody na Mladoboleslavsku. Doplnil a přepracoval knihu o dějinách Benátek. Je autorem mnoha článků s historickými, pedagogickými, přírodopisnými a životopisnými náměty.

Josef Václav Pražák, Ing. (* 24. 3. 1908 Choroušky † 5. 8. 2002 Praha), ekonom, vlastivědný pracovník. Vysokoškolské diplomy získal studiem na univerzitách v Praze, Paříži a Ženevě. Prošel několika zaměstnáními, v ústředních orgánech i podnicích jako ekonom výzkumu a vývoje. Byl spoluzakladatelem a dlouholetým předsedou vlastivědného kroužku přátel Mladoboleslavska. V roce 1999 vydal monografii Zeměpis mého srdce, jako člen Společnosti K. H. Máchy se zabýval osudy rukopisu Máje.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)