Mšensko - Rehabilitace po úrazu, při špatném držení těla, bolesti zad či při jiných zdravotních obtížích jsou velmi prospěšné. Dokáží navrátit člověka zpět do plnohodnotného života, případně zlepšit nebo zachovat jeho kvalitu. Takové rehabilitace lze absolvovat i u nás ve Mšeně, kde tuto službu poskytují zdravotničtí odborníci z Nemocnice Mělník. Na otázky týkající se rehabilitací odpovídala MUDr. Jana Hůlková, lékařka rehabilitačního oddělení ve Mšeně.

Pro koho je rehabilitace vhodná?
Rehabilitace jako léčebný proces je vhodná a přínosná pro pacienty s mnoha různými typy onemocnění či postižení. Jedná se především o stavy po operacích a úrazech pohybového aparátu, ortopedické nebo revmatické potíže – nejčastěji jsou to artrózy, bolesti páteře a svalových úponů, dále onemocnění meziobratlových plotének a zánětlivá revmatická onemocnění. Další skupina pacientů přichází s onemocněními neurologického původu, kam řadíme například stavy po cévních mozkových příhodách, obrny nervů končetin i lícního nervu, výhřezy meziobratlových plotének a další. Rehabilitace má své místo i v léčbě některých gynekologických problémů. Mezi naše pacienty patří i děti. Ty většinou potřebují rehabilitaci po úrazech nebo kvůli vadnému držení těla či skolióze.

Jaké metody jsou při rehabilitaci využívány?
Využíváme především léčebnou tělesnou výchovu v kombinaci s takzvanými měkkými technikami a mobilizacemi k uvolnění páteře, kloubů a měkkých tkání. Jedná se například o metodu podle Ludmily Mojžíšové. Další možností je fyzikální terapie, kterou představují např. elektroléčba, vodoléčba, léčba teplem – parafinová lázeň, tepelné obklady či Solux (procedura využívající léčebného účinku infračerveného záření). Patří sem i různé druhy masáží.

Kdo rehabilitaci poskytuje?
Rehabilitace je poskytována fyzioterapeuty, masáže zajišťují masérky, lékařské vyšetření, léčebné obstřiky a některé další léčebné výkony provádí rehabilitační lékařka.

Je pro absolvování rehabilitace nutné předchozí doporučení lékaře?
Pokud pacient přichází s doporučením od lékaře, je rehabilitace hrazena zdravotní pojišťovnou. V akutních případech lze přijmout pacienta k vyšetření rehabilitačním lékařem bez doporučení. Klasické masáže ale například hrazeny zdravotní pojišťovnou nejsou.

Jaké jsou objednací lhůty na rehabilitaci?
Objednací lhůty se pohybují od několika dnů do tří až čtyř týdnů. Záleží na momentální kapacitě pracoviště, množství pacientů a charakteru jejich potíží. Pacienty s akutními problémy nebo po nedávných úrazech a operacích se snažíme upřednostňovat.

Jak dlouho trvá jedna návštěva a jak často se rehabilitace absolvují?
Doba jedné návštěvy je individuální. Vždy záleží na množství a kombinaci léčebných procedur pacienta. Většinou se však jedná o 30 až 60 minut. To stejné platí i u frekvence rehabilitací, kde opět záleží na předepsaných procedurách. Obecně se dá říci, že pacienti převážně docházejí dvakrát až třikrát týdně. Jen pro představu, například u magnetoterapie je však nutné docházet každý pracovní den, zpravidla to bývá šestkrát až desetkrát.

Na koho se mohou zájemci o rehabilitace nebo lidé s dalšími otázkami obracet?
Mohou se obracet na všechny zmíněné pracovníky rehabilitace, kteří zájemce vhodně nasměrují. Také je možné se podívat na webové stránky www.nemocnice-melnik.cz do sekce Zdravotnické služby, kde jsou i veškeré kontakty. Na rehabilitace se lze objednat telefonicky (+420 315 601 734) i emailem, ale zejména u nových pacientů je nejlepší variantou osobní návštěva. Najdete nás v přízemí Domova seniorů.

Lada Benetková