Památník mistra Jana Husa, foto: Petra NejedláNáměstí Míru v nociKlika, kostel sv. MartinaMěstské lázně po sezóně

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Seriál pro knihomoly


Moriarty umí vytvořit napětí
K současným bestsellerům se řadí knihy australské autorky Liane Moriarty (1966). Avšak musíme rozlišovat, označení bestseller zdaleka neznamená, že jde o skutečně kvalitní knihu, spíš jde o vyjádření čtenářského zájmu. A čtenáři jsou, pravda, nevyzpytatelná cháska. Někdy výbornou knihu odsoudí k zapomenutí, jindy průměrné dílo pozvednou na vlně obliby do výšin přímo nevídaných. K těm druhým patří knihy zmíněné spisovatelky.

Čtenářským zájmem se dala strhnout i mšenská knihovna, která nabízí několik titulů (např. Manželovo tajemství, Sedmilhářky) z pera v Americe i v Evropě tolik oblíbené Australanky. Pojďme se na některé aspekty jejích knih podívat. Moriarty nelze upřít, že řemeslně odvádí velice dobrou práci. Knihy jsou čtivé, mají zajímavý děj, zavádějí nás na předměstí velkých měst. Jejich hrdinkami jsou současné ženy, které řeší problémy, jež se týkají především lásky a jejích nejrůznějších podob. (Zde je možná onen důvod vzniku bestselleru – je známo, že knihy si kupují především ženy). Přesto však jejím knihám chybí hloubka. A to i v případě, že autorka nastiňuje vážná témata, jako je vražda, nevěra, týrání. Žánrově díla oscilují mezi romány pro ženy a thrillery, avšak v prvním případě přesahují obvyklou úroveň této produkce, v druhém případě lze naopak vytknout jistou nevěrohodnost, ačkoli napětí nechybí. Budování napětí je obecně Moriartinou silnou stránkou, společně s dobře dávkovaným humorem a ironií. Už jen proto nelze Moriartiny knihy přehlížet, jsou dobrou volbou, pokud hledáte knihu na dovolenou či si jen potřebujete odpočinout a takzvaně „vypnout“.

Když stanice HBO sáhla po jedničce z prestižního žebříčku bestsellerů New York Times - knize Big little lies (česky nepříliš vhodně přeloženo jako Sedmilhářky) - jako po předloze k filmové minisérii, měla zaručeny divačky z řad Moriartiných věrných čtenářek. Avšak tady se podařilo něco, co se stane málokdy – totiž že filmová adaptace je zdařilejší než předloha, z níž vychází. A tak lze filmové Sedmilhářky (2017) doporučit i náročnějším divákům. Zásluhu na tom mají především herecké výkony, neboť kanadský režisér Jean – Marc Vallée obsadil známé hvězdy – trojici ústředních postav zahrály Nicole Kidmann, Reese Whiterspoon, Shailene Woodley. Avšak i herečky takových jmen musejí mít co hrát. A to v Sedmilhářkách mají. Scénáristovi Davidu E. Kelleyovi se z knižní předlohy podařilo vytáhnout to nejlepší – napínavý příběh, zajímavé (a pro většinu z nás nedosažitelné) prostředí, silné hrdinky, jimž zdánlivě nic nechybí, a každá z nich skrývá nějaké ošklivé tajemství. To vše, správně zahrané, nasnímané, nastříhané a doplněné dokreslujícím hudebním doprovodem, dělá ze Sedmilhářek víc než obyčejnou červenou knihovnu. Malé velké lži (ve filmové podobě) vás musí nadchnout. Koneckonců, kdo z nás někdy nezalhal?

(vkv)