Večerní kašnaOlešnoMěstský znak na radniciObřadní síň radnice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kadlín vysadí k 100. výročí republiky další lípu


Kadlín - V letošním roce 2018 si budeme připomínat 100. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Toto významné výročí bude doprovázeno řadou slavnostních zasedání, koncertů, divadel, výstav i jiných projektů.

Jedním z nich bude také sázení stromů svobody, které s řadou partnerů organizuje nadace Partnerství. Stromy svobody symbolizují vznik samostatné Československé republiky. V letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce. A sázely se také později při dalších významných výročích. V době německé okupace roku 1940 bylo okupační správou přikázáno likvidovat veškeré atributy státnosti Československé republiky, a tedy i stromy vysázené ke vzniku republiky. Jednalo se zejména o lípy srdčité (Tilia cordata). Nařízení naštěstí nebylo na mnoha místech uskutečněno.

Nadace Partnerství má v dnešních dnech zmapováno už přes 460 Stromů svobody. Očekává, že další místa v republice přihlásí do evidence stovky, možná i tisíce dalších Stromů svobody. Součástí akce je nejen evidence stromů a jejich odborné ošetření, ale hlavně slavnostní výsadba nových stromů. Jedním z partnerů akce je Arboeko Obříství, které pro výsadbu věnuje 100 kusů lípy srdčité zdarma a pro další zájemce má připraveno dva tisíce stromků ve stáří 5 až 7 let za příjemnou cenu 1 500 korun. Více se mohou zájemci o sázení Stromů svobody dozvědět na www.stromysvobody.cz

U nás v Kadlíně máme u vodojemu na návrší Hradišť vysázeny čtyři lípy srdčité. Podle líčení pamětníků byly vysázeny v roce 1919. Bohužel z období 1. světové války v obci nebyla vedena kronika a z tohoto období se nezachovaly ani žádné zápisy z jednání zastupitelstva. Obec neměla starostu, výkonem jeho funkce byl pověřen radní Václav Řízek, který v roce 1919 se této funkce pro dlouhodobou nemoc vzdal. Podle vyprávění nejstarší obyvatelky obce 98leté paní Blaženy Hauptové, rozené Sojkové, organizátorem všech významných akcí v obci byl pan řídící učitel Josef Pokorný. Z vyprávění svých rodičů si pamatuje, že na Hradišti v říjnu 1919 byla velká sláva s vlajkami a zpěvem školních dětí. Na štěstí likvidaci stromů svobody v období německé okupace naše lípy unikly. Dnes jsou stromy součástí biocentra Hradišť. Jsou zdravé, na našem kultovním místě, které pamatuje Kelty a staré hradiště z období vlády Karla IV., se jim dobře daří. Ve výšce 130 cm mají obvod od 220 do 172 cm.

Obecní úřad se zapojil do akce nadace Partnerství k mapování Stromů svobody i výsadby nového Stromu svobody k 100. výročí vzniku republiky.

Ještě malou poznámku k organizátorům akce - nadace Partnerství se dlouhodobě zabývá péčí o životní prostředí. Poskytuje k tomu granty, odborné služby, podporuje zapojování veřejnosti do péče o životní prostředí. Propaguje zklidňování dopravy, šetrnou turistiku. Nezapomínejme na své kořeny, zapojte se i vy do sázení Stromů svobody ve svých obcích.

Zdeněk Šesták