RájSousoší panny Marie, foto: Petra NejedláMěstské lázně po sezóněOlešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Hasiči loni překonali průměr více než 50 zásahů


Mšeno - Hasiči z mšenské dobrovolné jednotky se během loňského roku rozhodně nenudili. Počet jejich výjezdů přesáhl průměr posledních let, který se pohybuje okolo pětatřiceti zásahů. Tentokrát ovšem podle velitele jednotky Františka Šulce zásahové vozy opustily zbrojnici celkem v pětapadesáti případech. Vzhledem k tomu, že jsme první pololetí shrnuli už v červencovém vydání Mšenska, zaměříme se na období od července do prosince 2017.

Za druhé pololetí loňského roku mají hasiči na svém kontě dvacet výjezdů k technickým záležitostem, což byly především stromy spadlé na silnici, a osm zásahů u požárů.
„První výjezd druhého pololetí jsme měli 2. července v Kokořínském Dolu, kde jsme se silnice odstraňovali spadlý strom. Po pár dnech jsme stejnou věc řešili u Lobče nebo mezi Dolem a Vojtěchovem,“ říká velitel mšenské hasičské jednotky a dodává, že nejvíce polámaných stromů ze silnic likvidovali při orkánu Herwart 29. října. „Bylo jich skoro osmdesát. V rámci této události jsme museli z nesnází dostat i policisty, které při cestě k události z obou stran zablokovaly popadané stromy,“ popisuje František Šulc.

Mezi technickými pomocemi, na které operační středisko Mšeňáky vyslalo, byla také pomoc seniorce, která se s rodinou vydala na houby k Pokličkám. „Upadla a jejím příbuzným se ji nepodařilo dostat dolů. Pomocí páteřní desky jsme ji snesli k sanitce,“ přidává se k popisu událostí jednatel sboru Petr Škopan.

Mezi požáry, které zaměstnaly mšenské hasiče od července do konce roku, byl komplikovaný požár v lese u Hradska. „Problém byl ve špatné dostupnosti, kdy jsme se dostali akorát na pole, odkud jsme museli natáhnout asi půldruhého kilometru hadic. Rozbalování jde celkem snadno, ale nejhorší je pak sbalování, kdy jsou navíc hadice dost znečištěné a mokré,“ uvádí František Šulc k prvnímu letnímu požáru, k němuž se sjela řada profesionálních a dobrovolných jednotek.

Netrvalo dlouho a mšenští hasiči se společně s kolegy z dalších stanic museli vypořádat s požárem, který následoval po výbuchu rodinného domu ve Stránce. „Přišli jsme tam asi o deset hadic, všude bylo totiž sklo z rozbitých oken,“ zmiňuje Petr Škopan.

Následovaly další výjezdy k plamenům, mezi nimiž byl například požár lesa u Osinalic, zřejmě zapálené strniště za Mšenem směrem na Stránku nebo požár myslivecké klubovny ve Střemech, což byl zároveň poslední požár loňského roku.

Jiří Říha