SedlecRadnice na náměstí Míru, foto: HN - René VolfíkBusta T.G.M. v parku před školouVojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Ludvík Böhm, někdy též B. Romanovský (* 2. 1. 1835 Mšeno † 2. 1. 1908 Mělník), historik, pedagog, odborný publicista, novinář, překladatel z ruštiny a němčiny, divadelní ochotník. Díky němu začaly být uváděny mělnickými divadelníky hry v českém jazyce. Byl ředitelem měšťanské a obecné dívčí školy v Mělníku, založil zde Občanskou záložnu, spolek Budeč Mělnická, odbor Národní jednoty severočeské, byl spoluzakladatelem Zpěváckého spolku a tělovýchovné jednoty Sokol, podílel se od roku 1864 na založení a tvorbě časopisu Mělničan (v roce 1864). Je autorem několika vlasteneckých brožur, ale zejména hojně citovaného obsáhlého a cenného díla Královské věnné město Mělník a okres Mělnický, které vydal v roce 1892 vlastním nákladem (vytiskla tiskárna Josefa Jelena na Mělníku). Z jeho iniciativy také vzniklo mělnické muzeum.

Josef Rublič (* 25. 10. 1877 Miletín † 9. 1. 1953 Městec Králové), zahradní architekt a pomolog.. Univerzitní vzdělání získal v Německu a ve státech Beneluxu, kde také pracoval v šlechtitelských závodech. Po vojenské službě působil v Pohořelicích u Kutné Hory, v Krnově a ještě před první světovou válkou byl inspektorem rozlehlých zahrad hraběte Herbersteina v Libochovicích, po roce 1918 se pak stal správcem jeho objektů v Rakousku a bývalé Jugoslávii. V roce 1934 byl jmenován čestným členem Čs. akademie zemědělské, spolupracoval s vysokými školami, výzkumnými ústavy a Univerzitou Karlovou. Po druhé světové válce byl jmenován generálním inspekorem všech státních zahrad a parků. Uskutečnil množství přednášek takénaMělnicku a zejména si oblíbil Kokořínsko. Publikoval své články v regionálním tisku Podřipska a Mělnicka.

Hugo Ullik (* 9. 1. 1838 † 9. 1. 1891), akademický malíř. Pobýval a maloval i na Kokořínsku. Ilustroval časopisy Světozor a Květy české. Pochován je na Olšanských hřbitovech v Praze.

Marie Ptáková, rozená Bursová (* 18. 1. 1873 Vlkov † 25. 1. 1953 Praha), herečka. Debutovala v roce 1891 u divadelní společnosti Vendelína Budila (1847 – 1928), v letech 1893 – 95 členka činohry Národního divadla v Brně, v letech 1909 – 41 herečka Divadla Na Vinohradech, kde vytvořila množství nezapomenutelných rolí. Odehrála též na 50 rolí filmových od svého dětství.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)