Poslední zářijový prodloužený víkend patřila Kanina šachistům. Na žákovský dvoudenní krajský kvalifikační turnaj se do areálu místního učiliště sjelo 22 šachistů a šachistek z Bakova, Dobrovice, Mladé Boleslavi a Kralup nad Vltavou. Mšenský šachový oddíl zastupoval pouze Jakub Burda, neboť turnaj kolidoval s fotbalovými mistráky a většina šachistů dala přednost fotbalu.

Ve společném turnaji čtyř věkových kategorií (10, 12, 14, 16 let) zvítězil Jakub Šulc ze Šachklubu města Dobrovice před Adamem Harcubou z Autoškody Ml. Boleslav a Jakubem Beranem z Bakova. Mšenský Jakub Burda skončil na 11. místě. Za výborné podmínky pro šachy děkujeme vedení odborného učiliště v Kanině, které nám kromě hraní šachů nabídlo i využití počítačové učebny a tělocvičny.

Mladé šachisty, kteří hráli v pátek a sobotu, vystřídali v neděli v Kanině šachisté - pivaři. Sjeli se na druhý ročník turnaje pořádaného za podpory pivovaru Bakalář (Rakovník), proto název Bakalář OPEN. Turnaj se hrál v prostorách kaninské restaurace a vyznačoval se speciálními pravidly, kdy se sčítaly body uhrané na šachovnici s počtem vypitých piv během turnaje. Vítězem turnaje se po devíti bojovných kolech stal Petr Hulín z Sokola Bakov, který má navíc jako sládek pivovaru Podkováň k pivu hodně kladný vztah.

Druhý v pořadí skončil Milan Seifert ze Sokola Sendražice před Janem Formánkem z TJ Neratovice. Mně jako pořadateli a rozhodčímu v jedné osobě se dařilo víc s půllitrem než na šachovnici, což mi stačilo ale bohužel jen na sedmé místo mezi čtrnácti přítomnými hráči.

V sobotu 14. října se jsme přijali pozvání od šachového kamaráda z Varnsdorfu a vyrazili s dětmi ze Sokola Mšeno na žákovský turnaj do Domu dětí a mládeže Varnsdorf. Podle věku a výkonnosti byly děti rozdělené do 4 turnajů pod názvy 1. až 4. liga.

Ve třetí lize jsme měli dva zástupce, a to Adama Ščasného a Jakuba Finkouse. Kubík si zde jako šachový začátečník odbyl svoji turnajovou premiéru a skončil na samotném konci čtyřiadvacetičlenného startovního pole. Naopak Adam zde předvedl šachový koncert, doslova drtil papírově podstatně silnější soupeře a odvezl si bronzovou medaili. Stal se zároveň i skokanem turnaje, protože podle výkonnosti ELO body byl nasazený až jako devatenáctý.

Turnaj se vydařil i Matěji Hanzelínovi, který nás zastupoval v nejmladší kategorii pod názvem 4. liga. Uhrál 4,5 bodů ze 7 a skončil mezi 35 malými „borci“ na velice hezkém 7. místě.