Syndrom karpálních tunelů dovede pěkně potrápit
Dříve se říkalo – co Čech, to muzikant. Nyní spíše platí – co Čech to skladník. Profese skladníka se stala jednou z nejrozšířenějších, je až nadstandardně finančně ohodnocena, nevyžaduje žádné vzdělání a poptávka je stále vysoká. Při relativně nízké nezaměstnanosti v Čechách se různé nadnárodní společnosti předhánějí v nabídkách. Vysoká hodinová mzda, pravidelné platby, zajištění sociálního a zdravotního pojištění jsou samozřejmostí. K tomu levná strava, bezplatný svoz pracovníků do zaměstnání, prémie za přesčasy a mnohé vzdělávací programy a příspěvky na důchodové pojištění. Není proto divu, že nejen nekvalifikovaní občané, ale i lidé se středním vzděláním a dokonce vysokoškolským se hlásí o tato místa.

Je smutné vidět učitele základních a středních škol, zdravotní sestry a sanitáře, muzikanty, bývalé sportovce, vysokoškolské učitele řečtiny a latiny, hudební skladatele, jak místo své původní profese musí z finančního hlediska dát přednost práci skladníka. Neméně smutné je, že mnozí starobní důchodci na hranici svých fyzických sil si tvrdě přivydělávají k důchodu, aby splatili dluhy své nebo svých dětí nebo aby mohli postavit důstojný pomník svým zemřelým partnerům.

Pozitivní je snad jen to, že firmy nerozlišují sociální původ budoucích zaměstnanců a ani jejich věk. V tom se odlišují od jiných firem „na úrovni“, které vás především kvůli věku nikdy nezaměstnají, pokud tam nemáte osobní kontakt a jste starší šedesáti i méně let.

Jediným úskalím přijetí do zaměstnání je úspěšně projít náročnou zdravotní prohlídkou. Je to nejen v zájmu zaměstnavatele, ale především samotného zaměstnance. Asi není překvapením, že mnozí občané vůbec nechodí ke svému praktickému lékaři. Jsou i případy, že ho nikdy ani neviděli. Pokud neprojdou zdravotní prohlídkou, alespoň zjistí, jaké mají skutečně obtíže a jak se vyvarovat selhání organismu.

Součástí prohlídky je kromě řady standardních dotazů i EKG, spirometrie, měření krevního tlaku, vyhodnocení potenciální fyzické a psychické zátěže, možnost pracovat i v nočním provozu a další. Pro práci skladníka je zapotřebí mít v dobrém stavu i horní končetiny. Mnozí adepti na zaměstnání zlehčují své pocity, jako je brnění v rukou v nočním období, ztráta citu či vypadávání předmětů z ruky. Až speciální vyšetření – EMG (elektromyografie) horních končetin - může vystavit konečný verdikt, který v mnoha případech znamená potřebu operativního zákroku na karpálních tunelech. O co se jedná? Při nedokrvování středního nervu ruky v oblasti zápěstí dochází k výše uvedenému syndromu. Problémy se týkají všech prstů kromě malíčku. Obvykle začínají v noci, pacienta budí a nutí ke změně postavení ruky. Později obtíže přicházejí i přes den. Existují určité cviky, které situaci mohou zlepšovat, ale při soustavném přetěžování ruky a zápěstí dochází k nevratným změnám, kdy cvičení již nepomáhá.

Dříve se jednalo o obtíže zedníků, pekařů, řezníků, nyní i kancelářských pracovníků, kteří denně pracují na počítači s použitím myší. Dobrou zprávou je, že operativní řešení odstraní obtíže během pár dnů. Při místním znecitlivění se při klasické operaci přeřízne příčný vaz na zápěstí a uvolní se stlačený nerv. Plné obnovení funkce ruky ale trvá delší dobu, někdy až 3 měsíce. Existuje i novější, šetrnější řešení. Jedná se o endoskopickou techniku pod kontrolou kamery. Výhodou je rychlé hojení a návrat do zaměstnání již za 3 týdny i dříve. Špatnou zprávou je, že při pokračování v přetěžování horních končetin může dojít k tomu, že vás za nějakou dobu čeká opakování zákroku. Takže závěrem, chcete být skladníkem? Nechte si zkontrolovat stav horních končetin ještě dříve než se budete hlásit do zaměstnání. 

MUDr. Ivan Heidler, CSc., Kanina