Mšensko - Na Mistrovství ČR žáků v rapid šachu (půlhodinový šach) se Jakub Burda ze Sokola Mšeno těšil z několika důvodů.  Byla to jeho první republiková účast, kterou si v krajském přeboru zaslouženě vybojoval a pořadatelé mistrovství jsou našimi rodinnými známými, takže jel vlastně do domácího prostředí.

V pátek 8. září jsme se tak vypravili na víkendové mistrovství do Mostu, které probíhalo ve zdejším hotelu Cascade. Na místě Kuba zjistil hned dvě důležité informace. Tou dobrou bylo, že v celém hotelu je wifi. Tou špatnou, že v konkurenci 44 hráčů v kategorii do 12 let je podle šachového hodnocení ELO nasazen jako úplně poslední.

Průběh mistrovství úroveň soupeřů potvrdil a Jakub v devíti kolech sehraných během soboty a neděle uhrál 1,5 bodu a celkově skončil na předposledním místě. Na výsledku se kromě dlouhodobé výkonnosti podepsala i odfláknutá příprava před turnajem a během něj. Já sám jsem působil v roli rozhodčího, a Jakub tak na turnaji neměl žádného trenéra. Z pohledu rodiče mohu být s účastí na nejvyšší republikové soutěži spokojen, z pohledu šachového trenéra nikoliv.