Jaroslav Purš, prof. Ing. PhDr., DrSc. (* 13. 5. 1922 Mšeno † 16. 10. 1997) Praha), historik. Absolvent Vysoké školy politické a sociální v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vědecký pracovník a vedoucí oddělení historické geografie Historického ústavu ČSAV, v letech 1976 – 1990 ředitelem Ústavu čs. a světových dějin ČSAV, akademik a profesor Univerzity Karlovy v Praze.  V letech 70. a 80. byl čelným představitelem oficiální čs. historiografie, kdy vydal mj. tato díla: Průmyslová revoluce v českých zemích, Vývoj pojmu a koncepce průmyslové revoluce, dále byl hlavním redaktorem Atlasu čs. dějin (1965) a spoluautorem Přehledu dějin Československa z 80. let. Vyznamenán medailí Jana Evangelisty Purkyně a stříbrnou plaketou Čs. akademie věd.

František Slánský (* 17. 10 1882 Mšeno † ?), hudebník. Byl nadaný od dětství, zpíval už jako dvanáctiletý v chrámu Páně v Mladé Boleslavi, ovládal hru na housle, violu a na piano, vystudoval gymnázium, ale nakonec vstoupil do služeb městského magistrátu ve Mšeně, dále působil v berních úřadech ve Frýdlantu, Jablonném v Podještědí, Kouřimi, Rokycanech, Přešticích, Manětíně a po 42leté službě dožil v Praze–Smíchově.

Alois Jech (* 21. 6. 1896 Zdebuzeves u Vlašimi † 18. 10. 1952 Lobeč), pedagog, malíř. Nastoupil po první světové válce jako učitel do Kvílic u Slaného a od roku 1928 až do konce svého života byl ředitelem školy v Lobči, kde se oženil a kde žil až do své tragické smrti. Byl náčelníkem a starostou místního Sokola, ovlivňoval kulturní a společenský život svými vlasteneckými přednáškami. Účastnil se protifašistického odboje na Mladoboleslavsku a organizoval jako vojenský velitel Lobče odzbrojování německých jednotek. Po 2. světové válce se intenzívně věnoval výtvarné tvorbě. Většina jeho obrázků jsou krajiny kolem Lobče, Bezdězu a Vrátenské hory. Maloval také kulisy a navrhoval výzdobu sálů pro pořádání plesů a dětských představení. Po únoru 1948 byl na něj vyvíjen neustále nátlak ke spolupráci s orgány StB, kterou zásadně odmítal. Z vlastní vůle pak ukončil svůj život. Na jeho pražský pohřeb přijelo velké množství spoluobčanů z Lobče, kde je též pochován.

Josef Rublič (* 25. 10. 1877 Miletín † 9. 1. 1953 Městec Králové), zahradní architekt a pomolog. Univerzitní vzdělání získal v Německu a ve státech Beneluxu, kde také pracoval v šlechtitelských závodech. Po vojenské službě působil v Pohořelicích u Kutné Hory, v Krnově a ještě před první světovou válkou byl inspektorem rozlehlých zahrad hraběte Herbersteina v Libochovicích. V roce 1934 byl jmenován čestným členem Čs. akademie zemědělské, spolupracoval s vysokými školami a výzkumnými ústavy. Po 2. sv. válce byl generálním inspektorem státních zahrad a parků. Uskutečnil množství přednášek také na Mělnicku, zejména si oblíbil Kokořínsko.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)