Plánujte s Miroslavem Kobzou
Přestože léto jako doba dovolených a poznávání nových míst již definitivně skončilo, i podzim v přírodě má své kouzlo. A pokud se už – vzhledem k počasí – nevydáte na objevnou výpravu po vlastech českých, určitě najdete čas na plánování výletů pro příští sezonu. K tomu vám může pomoci i zajímavá kniha Miroslava Kobzy (1969), redaktora olomoucké redakce Českého rozhlasu, nazvaná Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku (2015).

Autor, který má za sebou desítky rozhlasových dokumentárních pořadů o jesenickém regionu, v ní přibližuje historii i současnost nejvyššího masivu na pomezí severní Moravy a Slezska. Na více než 200 stranách nalezneme nejen inspiraci na výlety a horské túry, ale poznáme druhé nejvyšší pohoří České republiky opravdu detailně. Autor, sám rodák ze Zábřehu, vychází, ostatně jako i v předchozích svých knihách, nejen z vlastní znalosti výše zmíněné oblasti, nýbrž i z dobových pramenů. Jednotlivá místa, s nimiž nás seznamuje, přibližuje nejen z dnešního pohledu, ale usazuje je i do historického kontextu. U řady míst popisuje nejen skutečný důvod jejich vzniku, ale vypráví i pověsti, jež se k nim váží. Uvádí souvislosti botanického, zoologického, geolo-gického i technického rázu, osobní postřehy i výsledky historických pátrání. Neopomíná přitom ani zmínku o původních obyvatelích tohoto regionu – po 2. světové válce odsunutých Němcích.

Jak sám říká: „Jsou to však také hory, které do jisté míry ztratily paměť. Jen málo rodin považuje Jeseníky za domov déle než dvě generace a mnoho místních svůj vztah ke zdejší krajině stále ještě hledá.“ Řada z nich však již svůj vztah našla a na „své“ hory nedá dopustit. O přitažlivosti Jeseníků svědčí nejen přeplněné lyžařské vleky vyhlášených horských středisek,  ale i daleko komornější zákoutí, která turisté i místní teprve objevují. Miroslav Kobza některá místa „objevil“ za vás, přesto však jeho knihu můžeme těžko považovat za klasického turistického průvodce, je to spíš osobní autorův hold majestátním vrcholkům severní Moravy a Slezska. A hold velice povedený.                                    

(vkv)