Poslední srpnovou neděli se ve Mšeně už čtyřicet let koná dálkový turistický pochod Mšenská padesátka. Letošní, jubilejní ročník, pořádaný pod taktovkou dobrovolníků z řad místního Sokola, doznal úpravy. Kromě tradičních turistických i novějších cykloturistických tras měli ti z nás, kteří podlehli fenoménu zvanému běhání, možnost vyzkoušet si úplně nový závod, jehož pracovní označení „přes strže“ se přeměnilo v název jak převzatý z knih J. R. R. Tolkiena, a to „Kokořínské roklinky“.

Toto poetické a tajemství evokující jméno je však poněkud zavádějící. Téměř 29 kilometrů dlouhá trasa závodu začínala mírným stoupáním z Debře na Romanov, aby vzápětí rychle klesla do Brusného, kde na běžce čekalo další převýšení, než dosáhli sedla pod Drnclíkem. Následně profil trati opět klesl, závodníci proběhli kolem Zkamenělého zámku, kde se jim otevřel úchvatný výhled do krajiny, a následně se dostali do Konrádova k první občerstvovací zastávce. Než zde stačili „nabrat dech“, připravili pro ně pořadatelé další vrch, tentokrát Zbrázděný.
Z něho vedl prudký seběh, který dokonale prověřil kondici i běžeckou techniku účastníků, již se jeho absolvováním ocitli v Planém dole.

Aby snad nikdo nepojal podezření, že dál už bude vše po rovině, objevilo se mírné stoupání do Dobřeně. Po kratším silničním namlsání se následoval Střezivojický důl a Dolní Vidim, kde na běžce čekalo druhé občerstvení, jež dotyčným zároveň signalizovalo, že jsou za polovinou závodu. Kupodivu v tomto, ani jiném místě nikdo ze zúčastněných 39 běžců závod nevzdal, ačkoliv někteří zvládli - i přes velmi dobré značení - zabloudit.

Další dva kopce směrem k Jestřebici na sebe nenechaly dlouho čekat, takže když se objevila třetí nápojová stanice u parkoviště pod Pokličkami, byla voda velice žádaným osvěžením. Kokořínské údolí představovalo nejrovinatější pasáž závodu a dalo prostor běžcům k nadechnutí před nejkomplikovanějším úsekem celé trati, jímž byl výplaz „Komínem“ na silnici mezi Hradskem a Sedlcem. Následoval pohodový asfaltový úsek s poslední terénní vložkou přes Bílka a pak už jen seběhnutí k mšenskému koupališti, kde byl cíl.

Jako první do něj doběhl Tomáš Šťastný, který časem 2:12:23 stanovil rekord Roklinek. V ostatních kategoriích mezi muži (veterány) zvítězili Martin Kauler (2:26:05), Jiří Rys (2:40:49) a Vilém Hrdinka (2:50:30). V ženách i přes zdravotní potíže suverénně zvítězila Tereza Macháčková na celkové 12. pozici časem 2:46:28. Domácí Jana Vrlová (2:54:02) a chloumecká Anita Veselá (3:41:58) pak vyhrály kategorie žen veteránek.