Klika, kostel sv. MartinaRadnice v ziměVítejte ve MšeněHistorická listina z roku 1352 - více v kapitole Historie

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Zajímavosti z medicíny - 9. díl


Zubní péče je neuvěřitelně drahá
V ordinaci praktického lékaře denně vídám řadu lidí s velice špatným chrupem. Je to bohužel trvalý trend poslední doby, kdy mnozí zanedbávají svůj chrup z řady důvodů. Jedním z nich je znevažovaní pravidelné péče, denního čištění zubů, nedbání o svou hygienu a hygienu svých dětí. Přitom v obecné rovině existuje rozvinutý systém, počínající od dětství až po stáří. Je neuvěřitelné, že mnohé školky organizují akce s různými kejklíří, šašky a náboženskými fanatiky a odmítají dentistky, které dětem ukazují, jak si čistit zuby, jak používat zubní kartáčky, jak pečovat o chrup a další návazné aktivity.

 Dříve všudypřítomný zubař ve škole je jen vzpomínkou na lepší časy. Druhý důvod je bohužel ještě smutnější. Zubní péče je neuvěřitelně drahá a jen základní ošetření je hrazeno ze zdravotního pojištění. Navíc zubařů, kteří by se vám věnovali, je málo, čekací lhůty jsou dlouhé a často mnozí volí až zubní pohotovost, kde se s vámi nemazlí a po dlouhém čekání v ordinaci jen vytrhnou zub, který by šel v pohodě spravit.

A teď i něco pozitivního: už nějakou dobu existuje oblast zubního lékařství, které se říká dentální hygiena. Zajistí vám bělení zubu třeba i laserem bez peroxidů, doporučí vhodné kartáčky na čištění zubů či mezizubní pomůcky, pasty a gely, rovnátka, ústní vody a i péči o zubní protézy. Pochopitelně vše za peníze v hotovosti. Kdo na to má, může si zajít i na ortodoncii, oblasti zubního lékařství, kde vám posunou zuby do pravidelného postavení a čelisti do správné polohy nezávisle na tom, jestli je příčina genetického původu nebo vznikla během života. Nepochybně pokrokem ortodoncie je, že problémy může řešit nejen v mladém věku, ale i v dospělosti a skutečně i se skvělým výsledkem.

Vrcholem péče o chrup je oblast zubních implantátů. Můžete si vsadit jeden i více implantátů včetně kořene s titanovým šroubem a celoživotní zárukou. Samotný zákrok během půlhodinové anestezie je bezbolestný, až na konečný účet v ceně 22 tisíc korun za zub, v případě dvou zubů je to již 38 tisíc korun a u čtyř zadních zubů nějakých 65 tisíc korun. Šílené ceny jen pro vyvolené. Dokonce i zlaté zuby nebo jen zlaté drátky k uchycení nových zubů s vedlejšími jsou levnější než bílá keramika. A tak zůstávají jen symbolem společenského postavení jen v některých orientálních zemích nebo u některých umělců, kteří si zlaté mřížky navíc doplňují diamanty. Pro většinu občanů naší země je toto vše jen fantasmagorie.

A tak končí se zubní protézou, kterou naše zdravotní pojišťovny velkoryse hradí. Jedná se o protetickou náhradu řešící ztrátu vlastních zubů. Nedokonalé zubní protézy je ale nutné neustále upravovat, vyndávat a čistit. Smutný závěr konečné péče o chrup.

MUDr. Ivan Heidler, CSc., Kanina