Náměstí Míru v nociVýstava prací žáků ZUŠ na radniciOsvětlení nám. MíruSkalička v zimě

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Václav Ložek (* 8. 9. 1892 Velký Újezd † 29. 12. 1951 Nitra), architekt, nábytkář. Vystudoval UMPRUM v Praze u profesora Josipa Plečnika (1872 – 1957), autor mnoha interiérů a expozic pro četné zahraniční výstavy. Na mezinárodní výstavě dekorativních umění v Paříži 1925 získal Velkou cenu. Navrhl interiéry čs. velvyslanectví v zahraničí, instalace výstav naší republiky v Paříži a Kolíně nad Rýnem. Jeho nábytková tvorba vycházela z historických vzorů empíru a biedermeieru, rád využíval vzácná a exotická dřeva. Originálním způsobem se zasloužil o znovuoživení bytové kultury. Byl redaktorem sborníku Náš byt.

Eduard Sochor (* 23. 9. 1862 Vlčí u Citolib † 6. 6. 1947 Řevnice), architekt a malíř. Studoval v Praze a Berlíně, po studijních cestách v Evropě navrhoval četné objekty včetně kostelů v Praze a dalších městech. V roce 1911 – 18 se uskutečnila pod jeho vedením a za dozoru historika a archiváře Augusta Sedláčka (1843 – 1926) rozsáhlá obnova hradu Kokořín, který byl založen v první polovině 14. století.

Jan Šubrt (* 23. 9.1807 Mšeno † 30. 12. 1859 Terezín), hudebník. Získal hudební vzdělání u svého otce – učitele ve Mšeně, potom studoval na gymnáziu v Praze a věnoval se hudebnímu oboru. Stal se kapelníkem vojenské hudby v německém Hannoveru, sám vynikal ve hraní na housle a mandolinu, koncertoval se svou kapelou v Německu a Rakousku vždy s velkými úspěchy. Složil na 300 hudebních skladeb, populární byly jeho pochody.

Václav Košíček (* 25. 9. 1882 Markvartice † 11. 2. 1935 Mladá Boleslav), hudebník, sbormistr. Absolvent reálky a učitelského ústavu, zároveň se učil hrát na klavír, violoncello, housle a kontrabas. Učil na mnoha místech (Zvířetice, Bělá pod Bezdězem, Doubravička, Mladá Boleslav, Strenice u Mladé Boleslavi a Lobeč). Zakládal a řídil školní orchestry, komorní soubory, dětské pěvecké sbory a sám pěvecky vystupoval na různých akcích. Je autorem několika klavírních skladeb, písní a sborů.

Pavel Ludvík Kučera, prof. MUDr. (* 30. 9. 1872 mlýn Štampach u Střem † 7. 4. 1928 Praha), lékař, zdravotnický odborník. Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, do roku 1919 její docent, od roku 1921 její profesor, později profesor patologické anatomie, bakteriologie a hygieny na Lékařské fakultě ve Lvově (Polsko), dále profesorem a prvním rektorem Masarykovy univerzity v Brně. Byl pověřen budováním Státního zdravotního ústavu ČSR a stal se jeho prvním ředitelem v posledních letech svého života. Se svými spolupracovníky se zasloužil o výrobu kvalitních sér a očkovacích látek, čímž byla vytvořena odborná základna pro rozhodování ve všech základních otázkách našeho zdravotnictví. V odborných publikacích se zabýval zejména infekční meningitidou, břišním tyfem a etiologií rakoviny.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)