Chceme vás seznámit s novou aktivitou pro děti a pozvat vaše zvídavější a vnímavější ratolesti také v tomto školním roce na podívanou, kterou jim nabízíme.

Základní škola není jen k plnění povinností. Jistě, žáci mají povinnost tam chodit a učit se a škola má zase kopec svých povinností. Vedle toho, co všem ukládají zákony, že dělat musí, nebo nesmí, je zde ještě naštěstí prostor pro to, co dělat chceme, co považujeme za dobré. Nejen škola základní, ale třeba i umělecká a řada dalších organizací na Mšensku nabízí  možnosti, jak dál rozvíjet. A protože tyto činnosti vycházejí vždy ze zájmu, chuti, znalostí a potřeb občanů, říkáme tomu občanská společnost.

Malou troškou do mlýna přispívá i OPS (z Kaniny), která pořádá i své aktivity. Teď spojila síly se ZŠ Mšeno a v uplynulém roce nabídla dětem (potažmo rodičům) nový Divácký kroužek. Divácký proto, že ukazujeme dětem věci, které běžně v jejich prostředí nejsou, a není snadné a samozřejmé se na ně umět dívat. Je určen těm zvídavějším dětem, které vědí, že na složitější věci se musíme naučit správně nahlížet, abychom viděli svět jinýma očima.

Do kroužku se přihlásilo devět dětí, což jsme ani nečekali. Pravda, někdo nevydržel až do konce, ale o to větší uznání dětem, co vytrvaly. Překvapením bylo, že jsme připravili dramaturgii pro žáky druhého stupně a nakonec s námi byla jen jedna dívka ze šesté třídy. Nic to ale nevadilo, jen jsme přeplánovali aktivity pro ty menší.

Celkem jsme vyjeli ze Mšena šestkrát. Jedno představení jsme museli zrušit v nejtěžší zimě. Pro první ročník to bylo akorát. Divácký kroužek není kroužek divadelní. Děti se v něm neučí divadlo hrát, nebo jinak provozovat. Divácký kroužek není ani bývalým „klubem mladého diváka“ (možná někteří pamatují). Nepřevládá v něm žádná ideologie a snaží se nabízet dětem víc, než jen ježdění na představení. Před každým výjezdem za nějakým vytipovaným kulturním zážitkem se s dětmi uskuteční setkání ve škole. I s úvodními schůzkami jsme se sešli v různém složení desetkrát a povídali o kulturních představeních všeho druhu a zpětně pak hodnotili společné zážitky.

Samotné výjezdy vypadají tak, že k hlavní akci, na niž míříme, se přidá vždy ještě jedna věc vedlejší. Většinou je to nějaká menší poznávací vycházka po zajímavých místech, architektuře, technické památce, historickém objektu a tak podobně.

Děti ze Mšena a okolí konkrétně trávily šest odpolední tím, že navštívily: Národní divadlo s představením Vidím nevidím - formou laterny magiky, legendární divadlo Semafor s jeho nejstarším představením Kytice s J. Suchým a J. Molavcovou v hlavních rolích, pak Loutkové divadlo známé i z večerníčků Buchty a loutky s představením Anča a Pepík. A divadlo Semafor a jejich úplně jiný formát hry Kdyby tisíc klarinetů. Nechyběl koncert hudebního festivalu Pražské jaro ve Slovanském domě s následnou diskuzí třech význačných světových umělců. A Národní galerii s oceňovanou výstavou Františka Skály spolu s výstavou Archa Noemova v Národním muzeu.

Podobné, stejné, ba ještě lepší zážitky chceme nabídnout vám a vašim dětem i ve školním roce, který začíná. Uvítáme i Vaše nápady či pomoc. Kontaktovat se můžete buď přihlášením v rámci ostatních kroužků základní školy a nebo přímo na adrese o-p-s@post.cz.

Michal V. Hanzelín