Kostel sv. Martina - Masarykova uliceSkalní útvar Žába, pod romanovskou hájovnouBusta T.G.M. v parku před školouvzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Jakubská pouť byla ve znamení zábavy i výstav


Kadlín - V letních bouřkových dnech 22. a 23. července letošního roku se v Kadlíně konala tradiční Jakubská pouť.

Areál Muzea Kadlín zněl zvuky kovářských kladiv, voněl perníkem, senem, hlínou i košíkářským proutím. Kadlínští senioři uvili dožínkové věnce a vyzdobili jimi muzeum. Dvoudenní program byl plný nových, tradičních i netradičních akcí. Kadlínští soutěžili o nejkrásnější a nejlepší „pouťové srdce“. Přinesli deset slaných i sladkých výrobků, které byly vystaveny a večer oceněny. Pro děti bylo připraveno Řemeslné kolečko, kde po tvorbě u šesti řemeslníků byly děti za práci odměněny (kování, zdobení perníčků, tvorba se senem, s proutím, pedikem a vazba květin). Dospělí si zahráli zábavné hry, při kterých soutěžili jízdou na trakaři se zavázanýma očima, tančili Pouťový pytel, při kterém z pytle vybírali oděvy a zdobili se jimi.Následoval Balónkový pouťový tanec. Náhlá sobotní průtrž mračen byla pod velkým stanem vyplněna zábavným kvízem s hláškami z českých filmů. Po vyhlášení soutěží byli mnozí odměněni „Pouťovým štěstím“. Odpoledne provázela příjemnými melodiemi kapela Bonus z Mělníka, která hrála i na večerní pouťové zábavě. Moderovala Lenka Kocierzová, každoroční pomoc z Ostravy. Před muzeem děti využily skákacího hradu a elektrického býka, na  živém se  už v okolí nepovezeme…

Letošním překvapením a hlavní událostí pouti byly tři výstavy v budově obecního úřadu. Výstava obrazů a keramiky kadlínského občana, známého surrealistického malíře Přemysla Martince, s názvem DOMA byla instalovaná v zasedací místnosti obce a v muzejní kovárně. Zvláštní autorův svět byl představen třinácti velkoplošnými obrazy, jednou asambláží, maskami, drobnými kresbami a „zápisy“. Přemysl Martinec se představil také jako fotograf a keramik, ilustrátor, výstavu doplnil i knihami se svými kresbami a díly. V Kadlíně, po menší výstavě v roce 2007, vystavoval podruhé, letos ke svému životnímu jubileu. Kdo nenavštívil jeho kadlínskou výstavu, může jen litovat, protože po mnoha výstavách po celé republice, v Praze, Ostravě i Bruselu, poctil i svou rodnou obec.  

V budově úřadu byly další dvě výstavky ve vzpomínkovém koutku. Letos přišel Kadlín o dlouholetého kronikáře, písmáka, významného občana Vlastimila Čecha a Jaromíra Beneše, varhaníka, hudebníka, kronikáře. Tyto osobnosti byly připomenuty materiály zapůjčenými jejich rodinami a přáteli. Medaile a ocenění dvou členů PTP, kamarádů z dětství, hudebníků, připomněla nejen harmonika pana Beneše a jeho vozíček z dětství, herbáře pana Čecha a všechny jeho knížky, ale i desítky fotografií z celého jejich působení v Kadlíně.

Slunečná neděle s jednou popolední průtrží pak probíhala v klidu prohlídek výstav, řemeslných prací, výtvarnými dílnami pro děti i dospělé.                   

Lenka Kocierzová