Mšeno - Čtyřicáté výročí Charty 77 připomněla beseda se socioložkou, publicistkou a signatářkou Charty 77 Jiřinou Šiklovou, která se odehrála poslední srpnovou sobotu v areálu letního koupaliště ve Mšeně. Vedle Jiřiny Šiklové a moderátora Michala Šimka se na průběhu večera, kterého se zúčastnilo na šedesát lidí, podíleli i členové Divadelního sdružení TJ Sokol Mšeno a hudební skupina Human Face.

Michal Šimek Jiřině Šiklové představil Mšensko z hlediska Charty 77 a jejích signatářů. „Přímo ze Mšena pochází chartista Jan Kozlík a nedaleko působila takzvaná Kokořínská skupina signatářů, kterou představovali Libuše a Věnek Šilhánovi, Blanka a Josef Císařovští a Kamila Moučková. Nesmíme zapomenout ani na Svatopluka Karáska, který působil jako kastelán na nedalekém hradě Houska. A na důchod se do Mšena, rodného města své ženy Libuše, přistěhoval Zbyněk Čeřovský spolu se svou manželkou,“ líčil na koupališti mšenský evangelický farář Šimek.

Během besedy dokreslili atmosféru tehdejší doby muzikanti z Human Face, kteří mezi jednotlivými vstupy zahráli písně od skupiny The Plastic People of the Universe, jejíž uvěznění v roce 1976 zavdalo bezprostřední příčinu ke vzniku občanského hnutí Charta 77.
„To se opíralo o lidsko-právní dokumenty z konference v Helsinkách v roce 1975, které se shodou okolností staly součástí československého právního řádu na podzim 1976,“ přiblížil Michal Šimek.

Některé pasáže z úvodního prohlášení Charty 77 na počátku besedy přečetli mšenští divadelníci. Jiřina Šiklová pak navázala s tím, že Charta 77 po dobu své existence vydala více než pět set dokumentů zabývajících se různými tématy. Cenné podle ní bylo, že společenství Charty 77 tvořili lidé různých ideových směrů, kteří spolu diskutovali a spolupracovali, ať už šlo o bývalé komunisty, křesťany nebo lidi bez vyznání. To potvrdil i další ze signatářů - Jan Ruml z Prahy, který Jiřinu Šiklovou do Mšena přivezl.

Jiřina Šiklová text Charty, s nímž se seznámila o Vánocích 1976, nejdříve nepodepsala. Podílela se totiž na výměně konspirativním způsobem zasílané korepondence, tiskovin a samizdatů mezi občanskými aktivisty u nás a československým exilem, a to včetně Charty 77.

Jiřina Šiklová upozornila, že výměna těchto informací byla velmi důležitá, proto ji nechtěla svým podpisem ohrozit. Její činnost byla ovšem i tak v roce 1981 jedním spolupracovníkem Státní bezpečnosti prozrazena, dostala se do vězení, odkud byla zhruba po roce propuštěna spolu s dalšími obviněnými po tlaku mezinárodní veřejnosti.

Besedu s Jiřinou Šiklovou výrazně obohatili mšenští divadelníci, kteří připravili několik básní Ivana Martina Jirouse a k tomu pro srovnání několik budovatelských básní komunistické poezie.

Jiří Říha