Lékaři předepisují léky, které se navzájem nesnášejí
Už se nám zase blíží volby do Poslanecké sněmovny ČR. Strany a hnutí začínají spřádat plány, jak získat voliče, nalákat je na nesplnitelné sliby, kterým ani ony nevěří. Oblíbenou cílovou skupinou jsou důchodci. Bezbranní lidé, kteří po celoživotní práci živoří na hranici bídy a jsou vděční za symbolické přidání na důchodech. Ostatně, co jiného jim zbývá. Farizejský přístup poslanců, kteří kromě žvanění nic jiného neumějí, odpovídající jejich polovzdělaní, řeší odchod občanů do důchodu dle toho, jak ještě dlouho sami budou vysedávat na svých místech, aniž by věděli, co je reálný život.

Ostatně sytý hladovému nevěří, a tak doba odchodu do důchodu se prodlužuje, přičemž získat nové zaměstnání ve věku 60 let je prakticky vyloučené. Štěstí mají jen různí úředníci, kteří celý život seděli na jednom místě, moc toho nedělali, a tak v klidu mohou doklepat svůj život v kanceláři s jedinou starostí, kdy jít na oběd a v kolik padla. Většina důchodců, hlavně drobných podnikatelů, řemeslníků a pomocných pracovníků řeší úplně jiné problémy. Jak doplatit hypotéky, srovnat dluhy, které banky nabízejí za nehorázné podmínky, nemluvě o nebankovních společnostech. Nejsme v Německu, kde si důchodci užívají zasloužený odpočinek v jižních krajích, na který jim jejich důchod v pohodě stačí. Naše důchodce můžeme rozdělit do dvou skupin. Chudí důchodci musejí chodit do práce, pokud je vůbec někdo zaměstná, jinak skončí na ulici. Důchodci bohatí pak vysedávají v lékařských ordinacích a svůj důchod utrácejí za předražené léky.

Zůstaňme u těch léků. Že jsou doplatky za léky vyšší než v okolních civilizovaných zemích, je známo.Že nevíme, jaký doplatek bude v té nebo jiné lékárně, je také realitou, ale že nám různí lékaři předepíší hromadu léků, které se navzájem nesnášejí, sčítají se nežádoucí účinky, je už nehoráznou nezodpovědností našeho zdravotního systému. V období vyspělých technologií je neuvěřitelné, že někdo předepíše léky, aniž by si zjistil, co ještě pacient užívá a co mu bylo předepsáno od jiného lékaře. Mnozí důchodci ve víře, že to tak má být, berou, co se jim napíše, a trpí možná více, než kdyby nebrali nic. Jiní se z finančních důvodů sami rozhodnou, že tohle brát nebudou a tohle ano. Jsou i tací, kteří si dají práci přečíst příbalový leták a zjistí, že užívané léky mají tolik nežádoucích účinků, že by se s tím mělo něco dělat. A tak zajdou za svým obvodním lékařem, který jim zpravidla potvrdí jejich názor a předepíše jim nový balík léků s novými nežádoucími účinky.

Druhý přístup je, že jim přidají další léky, které ve větší nebo menší míře eliminují původní nežádoucí účinky. Je to začarovaný kruh, ze kterého není lehké vystoupit, obzvláště proto, že některé léky se musí užívat celoživotně. A k tomu všemu se přidávají různí bylináři se zaručeně přírodní medicínou nebo homeopati s přípravky často bez jakýchkoliv účinků. A řešení je přitom jednoduché, stačí se podívat do blízkého Slovenska a zjistíte, že existují jednoduché a bezplatné internetové programy, kde se po zadání léků, které užíváte, ukáže, které léky máte užívat, které ne, které nahradíte a jak včetně potravinových doplňků... U nás zatím musíme děkovat alespoň za to, že vůbec jsou nějaké volby, jinak by společnost na důchodce úplně zapomněla.

MUDr. Ivan Heidler, CSc., Kanina