OlešnoVečer před kostelem sv. MartinaSedlecSedlec

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2019 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendář akcí


Koncert vážné hudby
Kostel sv. Martina ve Mšeně
[28.10.2007 17:00 - 28.10.2007 19:00] 

Město Mšeno, Římskokatolická farnost Mšeno a společnost Domovem české hudby, o.p.s, Vás zvou na slavnostní koncert ke 160. výročí narození mšenského rodáka, virtuosa na violoncello, Ludvíka Peera.

Ludvík Peer se narodil 4. srpna 1847 v Mšeně a zemřel 3. září 1904 ve Stuttgartu. Základy hudebního vzdělání získal u svého děda, kantora Františka Nováka v Bezdědicích a roku 1858 byl přijat na Pražskou konzervatoř do třídy jednoho z nejvyhlášenějších violoncellových virtuózů J. Goltermanna. V Roce 1864 zvítězil  v náročném konkurzu do orchestru Prozatimního dovadla, kde se seznámil s Antonínem Dvořákem. Přátelství s ním bylo natolik upřímné, že Antonín Dvořák mu věnoval svůj violoncellový koncert A Dur. S odchodem Ludvíka Peera do zahraničí, kde přijal angažmá nejdříve v knížecí kaple v Löwenberku, pak místo koncertního mistra v carsko ruském Pavlovsku u  Petrohradu a nakonec místo v dvorním divadle ve Stuttgartu, se stal na šedesát let nezvěstným i Dvořákův koncert A Dur. V osobnosti Ludvíka Peera můžeme spatřit jednoho z nejvýznamnějších českých violoncellistů působících v zahraničí a jeho jméno je pevně spjato s jménem Antonína Dvořáka.

Program:
 
 Jan Pieterszoon Sweelinck: Fantasia chromatica in d pro varhany
(1562-1621)
 
 Antonio Vivaldi: Sonáta e moll pro violoncello a varhany; Adagio pro varhany
(1678-1741)
 
  Girolamo Frescobaldi: Toccata in F pro varhany
(1583-1643)
 
 Johann Sebastian Bach: Suita č.1 pro violoncello sólo BWV 1007 (výběr)
(1685-1750)
 
 Johann Christoph Bach: Dvě chorální fughetty:
(1642-1703)                „Aus meines Herzens Grunde“ a „In dich hab´ ich gehoffet, Herr“
 
 Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello  h moll Op. 104  (Adagio, ma non troppo)
 (1841-1904)
 
 Félix Mendelssohn-Bartholdy: Preludium c moll pro varhany Op.37
(1809-1847)
 

Jan Žďánský
violoncello
 
Studoval na konzervatoři v Pardubicích u prof. Josefa Krečmera.  Na hudební fakultě AMU v Praze byl posluchačem ve třídě Prof. Miroslava Petráše. Během studií se zúčastnil mnoha mezinárodních kurzů a stáží, např. u Prof. Victorie Yagling (Helsinki), F.Bartholomeye (Vídeň), Prof. M.Zeuthena (Kodaň) aj. Je laureátem soutěže konzervatoří v roce 1999, držitelem 2. ceny soutěže pro interpretaci soudobé komorní hudby ve Frankfurtu n. M, nositelem několika cen ze soutěže v rakouském Semmeringu, v roce 2003 získal cenu za nejlepší provedení skladby Leoše Janáčka na Janáčkově soutěži v Brně atd. Spolupracuje jako sólista s Komorní filharmonií Pardubice, Capella Pallatina Mannheim, Tutti Bordeaux. Je členem mezinárodního institutu „Wiener Klangstil“ pod patronací Vídeňských filharmoniků. Natáčí pro Český, Dánský a Rakouský rozhlas. Vystupuje na festivalech Salzburger Festspiele, Max Reger Festival atd. V roce 2004 studoval na Kunstuniversität v rakouském Grazu ve třídě Prof. Rudolfa Leopolda. Aktivně se věnuje též komorní hře (je členem Tria IUNO a Kaprova kvarteta. Hraje na violoncello vídeňského mistra Josepha Wassermanna z roku 1748.  
 
Jiří Čipera 
varhany
 
 Jiří Čipera se narodil v r. 1965 v Praze. Pochází z hudební rodiny. Jeho otec byl dlouholetým hudebním režisérem Českého rozhlasu. Maturoval na gymnáziu a na pražské konzervatoři, kde byli jeho pedagogy Jaroslava Potměšilová, Jan Hora a Jaroslav Vodrážka. AMU v Praze absolvoval v r. 1991 ve třídě Václava Rabase. Po studiích v Čechách se zúčastnil dvouletého studijního pobytu u Lionela Rogga na konzervatoři v Ženevě. Poprvé na sebe upozornil v roce 1982 v Opavě, kde získal cenu na Soutěži mladých varhaníků. Mezi jeho další úspěchy patří cena a titul laureáta na mezinárodní varhanní soutěži Antona Brucknera v Linci v roce 1990. V roce 1992 byl finalistou mezinárodní varhanní soutěže J. S. Bacha v Lipsku.
Za 25 let koncertní činnosti uskutečnil doma i v zahraničí stovky koncertů, nahrál několik CD a rozhlasových snímků. Jeho rozsáhlý repertoár obsahuje skladby všech stylových období.