Mšeno - V sále Základní umělecké školy Mšeno se v sobotu 25. března konal druhý ročník Dětské pěvecké soutěže Josefa Křičky, kterou vyhlašuje Město Mšeno a ZUŠ Mšeno. Soutěži předcházel pietní akt na mšenském hřbitově. Za účasti starosty města Mšena Ing. Martina Macha, představitelů ZUŠ Mšeno, potomků Josefa Křičky a kulturní veřejnosti byly na hrob Josefa Křičky položeny květiny.

Pěvecká soutěž byla zahájena ve dvanáct hodin. Účastnilo se jí 34 zpěváčků ve věku od 9 do 12 let ze základních uměleckých škol z celé České republiky, od Mariánských Lázní po Olomouc. V odborné porotě zasedli: František Zahradníček, sólista opery Národního divadla v Praze, prof. Daniela Štěpánová, vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla v Praze, prof. Tereza Nováková z Dětské opery Praha, plk. Dr. Václav Blahunek, ředitel a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, Dr. Pavel Kloub, ředitel ZUŠ Ilji Hurníka v Praze 2, Monika Chmelařová, učitelka a výtvarnice ZUŠ Mšeno a Karel Horňák, učitel a sbormistr ZUŠ Mšeno. Dětské pěvecké soutěži přihlížela i vnučka Josefa Křičky Jarmila Vaněčková, která poskytla k přečtení osobní dopis Doc. Rudolfa Siebra, autora monografie: Josef Křička – učitel, skladatel, člověk.                                                                                               

Každý soutěžící zpíval tři písně, jednu libovolnou lidovou píseň v umělecké úpravě, jednu od autora ze staršího období (Mozart, Ryba, Bendl, Glinka a další) a jednu od autora z 20. století (Janáček, Martinů, Eben, Vičar, Křička a další). V 17 hodin byla ukončena pěvecká část, po níž se odborná porota odebrala k poradě a k součtu bodů. Porotci bodově hodnotili pět kategorií: intonaci, pěveckou techniku, výslovnost textu, výraz a celkový umělecký dojem.

Nejvyšší počet bodů získala a zvítězila Lucie Kudrnová ze ZUŠ CAMPANELLA Olomouc, na druhém místě se umístila Lucie Neumannová ze ZUŠ Praha 8, třetí místo obsadila Karolína Štolbová ze ZUŠ Mšeno. Tři čestná uznání získali: David Kondel ze ZUŠ Fr. Chopina Mariánské Lázně, Mikuláš Policar ze ZUŠ Praha 10 a Jakub Žoha ze ZUŠ Poděbrady. Navíc byly letos poprvé uděleny dvě ceny za nejlepší interpretaci lidové písně: Michaele Jančíkové ze ZUŠ CAMPANELLA Olomouc za píseň Čie sú to kone v úpravě Ferdinanda Sládka a Karolíně Štolbové ze ZUŠ Mšeno za píseň Šla panenka k zpovídání v úpravě Josefa Šebesty. Dětská pěvecká soutěž Josefa Křičky byla zakončena v 18 hodin slavnostním předáním hodnotných skleněných pohárů ze Sklárny AJETO v Lindavě, diplomů s podpisem předsedy poroty Františka Zahradníčka a finančních hotovostí. Celá soutěž byla snímána televizní technikou a zúčastněné ZUŠky získají kompletní záznam z vystoupení všech soutěžících.

Dětská pěvecká soutěž Josefa Křičky se již ve svém druhém ročníku stává uznávanou institucí, kterou na cestě dětí k pěveckým cílům lze jen obtížně obejít. Děkujeme všem, organizacím i jednotlivcům, kteří s osobním nadšením přispívají k uměleckému růstu dětí, a tím i ke kulturnímu obohacení celé společnosti.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno

Josef Křička se narodil 4. listopadu 1888 a do českých kulturních dějin vstoupil jako spoluautor publikace (společně s Ferdinandem Krchem) Dítě a hudba, Praha 1917, 1920, a jako jeden z prvních československých skladatelů, jež se zaměřovali na komponování skladeb pro děti. Josef Křička je současně spoluautorem prvních osnov předmětu hudební výchova československého základního školství po roce 1918, v Československém rozhlase vedl vysílání pořadů pro děti, v nichž vyprávěl o hudbě, hrál na klavír a doprovázel dětské pěvce. Po německé okupaci v roce 1939 se aktivně zapojil do partyzánského odboje v okolí Mšena a Mělníka. Za tuto činnost mu v květnu 1965 prezident republiky udělil Pamětní medaili k 20. výročí osvobození. Josef Křička zemřel 25. března 1969, pochován je ve Mšeně.