Mšeno - Poslední březnová sobota bude ve Mšeně patřit zpěvu. V koncertním sále místní základní umělecké školy se totiž odehraje druhý ročník úspěšné Dětské pěvecké soutěže Josefa Křičky. Soutěž je podle vedoucího hudebního oboru ZUŠ Mšeno Josefa Šebesty vypsána pro věkovou kategorii od 9 do 12 let. „Soutěžící musí uvedeného věku dosáhnout kdykoli v roce 2017. V uvedeném roce naopak nesmí dosáhnout věku třinácti let,“ přiblížil Josef Šebesta, podle něhož každý se soutěžících přednese tři písně.

První píseň, kterou soutěžící zazpívá, má pocházet z osmnáctého až devatenáctého století. „Může to být například skladba od Wolfganga Amadea Mozarta, Jakuba Jana Ryby nebo Karla Bendla. Druhá píseň pak bude z tvorby pro děti českých autorů dvacátého století. Zde uvádím jako příklad Josefa Křičku, Jaroslava Křičku, Bohuslava Martinů nebo Petra Ebena,“ vyjmenoval vedoucí hudebního oboru, podle něhož třetí přednesená píseň má být v umělecké úpravě, a to například Františka Sládka, Václava Trojana, Leoše Janáčka nebo Vítězslava Nováka.

V odborné porotě, která bude dětské výkony hodnotit, usednou například sólista opery Národního divadla v Praze František Zahradníček, vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla v Praze Daniela Štěpánová, ředitel a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR Václav Blahunek nebo ředitel ZUŠ Praha 2 Pavel Kloub.

Vítěz soutěže obdrží tři tisíce korun,  odměnou na druhé místo jsou dva tisíce korun a za třetí místo tisíc korun. Třem dětem, které získají  čestná uznání, budou jejich výkon připomínat umělecké předměty ze sklářské hutě, kovářské dílny nebo keramického ateliéru výtvarného oboru ZUŠ Mšeno. Zvláštní cenu za nejlepší interpretaci české lidové písně ve výši dvou tisíc korun vypisuje zapsaný spolek Přátelé ZUŠ Mšeno.

Josef Křička, jemuž je dětská pěvecká soutěž věnována, se narodil 4. listopadu 1888 a do českých kulturních dějin vstoupil jako spoluautor publikace Dítě a hudba a jako jeden z prvních československých skladatelů, jež se zaměřovali na komponování skladeb pro děti. Josef Křička je současně spoluautorem prvních osnov předmětu hudební výchova československého základního školství po roce 1918. V Československém rozhlase vedl vysílání pořadů pro děti, v nichž vyprávěl o hudbě, hrál na klavír a doprovázel dětské pěvce. Po německé okupaci v roce 1939 se aktivně zapojil do partyzánského odboje v okolí Mšena a Mělníka. Za tuto činnost mu v květnu 1965 prezident republiky udělil pamětní medaili k 20. výročí osvobození. Josef Křička zemřel 25. března 1969, pochován je na hřbitově ve Mšeně.                                 

Jiří Říha