Kadlín - V prvním únorovém týdnu obyvatele Kadlína zaromoutila smutná zpráva. Ve věku nedožitých osmaosmdesáti let v neděli 5. února zemřel významný občan Kadlína pan Vlastimil Čech.

Pocházel ze selského statku, celý život prožil v rodné obci, byl spjatý s její historií a také s okolní přírodou.  Studium na hospodářské škole v Mladé Boleslavi mu přiblížilo botaniku a příbuzné obory. Proto se později  stal  zaujatým přírodovědcem – amatérem. Měl štěstí na setkání se skupinou botaniků z Akademie věd, vedenou profesorem Dostálem, a to utvrdilo jeho záměr. Vlastní pílí si rozšiřoval vědomosti, sestavil si obsáhlý herbář a založil sbírku semen, obojí neustále doplňoval.

Celý svůj aktivní život strávil prací v zemědělství, nejdříve jako kočí, později dlouhou řádku let jako traktorista na státním statku. Byl tak v úzkém styku s přírodou během celého roku. Důvěrně se seznámil s kladnými, ale také zápornými vlivy člověka a jejich důsledky na zdejší krajinu a upozorňoval na ně. Více než 50 let  sledoval a zapisoval množství dešťových srážek.

Jako zastupitel obce Kadlín se účastnil veřejného života, zajímal se o problémy obce a zapojoval se do jejich řešení. Zasloužil se o prosazení a znovuvybudování cesty na Hradišť a podpořil výstavbu rozhledny. Vždy propagoval Kadlín jako obec s významnou kulturní tradicí. Jako člen a pozdější předseda mšenských zahrádkářů podporoval a organizoval činnost tohoto spolku. Na řadě setkání a besed  předával své zkušenosti nejen o zahradničení, ale dělil se i o své poznatky a zážitky z přírody. Jeho zálibou vedle přírody byla hudba, jeho nástrojem byly housle, ale nezavrhl ani klávesy, které často zněly nejen na kulturních  akcích v Kadlíně, ale také na setkáních zahrádkářů ve Mšeně.

O Vlastimilu Čechovi se dá říci, že byl lidovým písmákem. Jeho literární činnost byla zaměřena na přiblížení života na venkově, na  práci na polích, ve stájích, v dílnách řemeslníků. Psaní se věnoval  převážně až ve svém důchodovém věku. Z jeho publikací jsou pozoruhodné zejména: Vyprávění o Kadlínu, Vyprávění o formanech, Zážitky s koňmi, Věrní pomocníci člověka, Vyprávění o rostlinách v Kadlíně a okolí, Kdo byl starosta Karel Čech, Školství v Kadlíně a Zamachách. Svými články přispěl také do řady publikací a novin. Historie vždy v jeho práci zaujímala významné  místo a to je dobře, na historii bychom nikdy neměli zapomínat.

Pan Vlastimil Čech je svou poctivou a skromnou prací a svým životem příkladem pro všechny občany. Pro budoucí generace bude jeho literární svědectví o našem venkově zdrojem poučení.

Z podnětu obce sepsali Šestákovi