Mšeno - „Hledala jsem místo, kde bych mohla zakotvit, a Mšeno pro mě bylo úplně ideální,“ říká praktická lékařka Kateřina Hartlová, která ve Mšeně působí už čtvrtým rokem. V roce 2013 převzala místní ordinaci po Dr. Otakaru Hokynářovi a ačkoli si na nedostatek práce nemůže stěžovat, rozhodně by prý neměnila. „Na venkově se mi moc líbí. Pocházím sice z Prahy, ale když tam jedeme za rodiči, je to v porovnání s venkovem šílené - vypjatá doprava, řidiči jsou rychlí, agresivní, všude je hluk. Na venkově jsem prostě spokojená,“ chválí si lékařka Hartlová.

K povolání lékařky se rozhodovala na gymnáziu. Přemýšlela i o farmacii a veterině, ale lékařství nakonec vyhrálo. A je za to ráda. „Mamka byla zdravotní sestra, takže jsem viděla, co to obnáší. Když jsem v roce 2013 skončila medicínu, rok a půl jsem pracovala na interně v Mělníku. Po mateřské dovolené jsem si pak dodělávala specializační přípravu na praktika a krátce jsem pracovala v Kladně jako praktik, ale pod dohledem,“ popisuje své začátky s lékařstvím mšenská praktička.

Kateřina Hartlová, která do Mšena každý den dojíždí z nedalekých Střem, patří mezi praktické lékaře s průměrným počtem pacientů. „V kartotéce máme téměř šestnáct set pacientů, což je skoro dvakrát více než v době, kdy jsem ordinaci přebírala po doktoru Hokynářovi, který šel do penze. Každý měsíc se přitom přihlásí dalších dvacet až pětadvacet pacientů,“ líčí oblíbená lékařka, podle níž se na Mšensko přistěhovalo mnoho nových obyvatel, většinou z hlavního města. A právě ti se do její ordinace chodí registrovat, aby nemuseli kvůli každé návštěvě lékaře ujet desítky kilometrů. „Chodí také dost chalupářů v důchodovém věku, kteří se rozhodli svá rekreační sídla obývat celoročně, registrujeme i pacienty, kteří měli dříve lékaře na Mělníku, což je také pár kilometrů.“

Hlavní výhodu, kterou pacienti oceňují, vidí doktorka Hartlová v tom, že je ve své ordinaci každý den. Jen ve čtvrtek dopoledne ošetřuje obyvatele mělnického centra seniorů.

Mšenská lékařka říká, že její práce je často jako detektivka. „Od pacientů dostanu nějakou indicii a snažím se přijít na to, kam jejich problém vede. Nejhorší ale je, když pacient přijde a řekne, že má několik dní teplotu a nic jiného ho netrápí, pak přichází pátrání. Když má ale k teplotě třeba kašel, hned vím, jakým směrem se vydat. Někdy si začínám myslet, že teplota bez dalších příznaků je ze všeho nejhorší,“ připomíná s úsměvem lékařka Kateřina, kterou na doktořině nebaví jen to neskutečné papírování. „Například pacient s angínou tu stráví tak tři minuty, ale dalších sedm až deset minut potřebuji k tomu, abych to všechno zapsala, vytiskla recept, vystavila neschopenku a zakódovala ošetření na pojišťovnu. Administrativy je přitom čím dál víc,“ vysvětluje mladá lékařka.

Ačkoli někteří praktici ve větších městech mají v evidenci i ke třem tisícům pacientů, podle Kateřiny Hartlové prý nejsou zdaleka tak vytížení jako ti, kteří ordinují na venkově a navštěvuje je o několik stovek pacientů méně. Snažíme se většinu potřebných vyšetření provádět v ordinaci sami. Vedle toho, že nabíráme krev, provádíme předoperační vyšetření, staráme se o diabetiky, točíme i EKG nebo děláme například výplachy uší, které také každý praktik neprovádí. Lékaři ve městech většinou sídlí v poliklinikách nebo mají všechno nedaleko, takže pacienty na stejná vyšetření posílají jinam.“

Ze všech pacientů má mšenská lékařka nejraději ty, kteří spolupracují. „Nemám ráda, když pacient přijde místo po měsíci až po půl roce a řekne, že se rozhodl, že ty léky brát nebude. Přijde mi to od něj vůči svému zdraví nezodpovědné,“ pokračuje Kateřina Hartlová, která už je prý na většinu nemocí celkem imunní. Preventivně však stále větrá a často si myje ruce. „První rok byl ale hodně náročný, to jsem měla pětkrát za rok antibiotika.“

Mšenskou obvodní lékařku navštěvují nejčastěji lidé, kteří mají problémy se zády nebo je trápí močové infekce. V zimním období chodí pacienti s nachlazením, v létě zase převažuje štípnutí bodavým hmyzem nebo chtějí vytáhnout klíště. Nechybí samozřejmě ani chronická onemocnění a časté jsou potíže s krevním tlakem.

Kateřinu Hartlovou před časem rozčílil výrok ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který uvedl, že praktičtí lékaři s průměrným počtem pacientů, si přijdou na dvě stě tisíc korun měsíčně. „Je to naprosto absurdní. Když jsem procházela své příjmy a výdaje, samozřejmě jsem se jen utvrdila v tom, že jsem nikdy takové částky nedosáhla. Ministr to navíc udal tak, jako by to byl jen příjem lékaře, ale to jsou peníze, ze kterých se vedle platů lékaře a sestry hradí nájem, nedoplatky nebo pokuty pojišťovnám,“ doplňuje lékařka.   

Jiří Říha