Vojtěchov - Běžeckou sezonu v okolí Mšena uzavírá již šestým rokem Běh Boudeckou roklí. Zatímco hospodyňky dokončují poslední přípravy na Vánoce, běžci se třetí adventní neděli scházejí ve vojtěchovském údolí, aby si naposledy v kalendářním roce závodně zaběhali. Rok od roku je vyšší účast, a proto se i příprava závodu stává sofistikovanější. Za organizátory se skrývá pár sportovních nadšenců z řad mšenského Sokola, kteří ve svém volnu dělají vše pro hladký průběh tohoto téměř komorního závodu v netradičním čase i v netradičním prostředí zdejší chráněné krajinné oblasti.

Když před lety závod začínal, neměl jistou budoucnost, protože nezvyklý termín řadu lidí odradil. Avšak časem si našel své příznivce a řady běžců se rozšířily natolik, že letos bylo přihlášeno už 65 účastníků, od předškolních dětí až po veterány. Ačkoli i jiné závody provází nejistota ohledně počasí, pro „Boudeckou“ platí naprostá nepředvídatelnost, což se projevilo i letos, když se krásné jasné počasí v předvečer závodu proměnilo v mlhavé deštivé ráno, takové, o němž říkáme, že by psa nevyhnal. Při prezenci se závodníci tísnili pod stanem, který naštěstí pořadatelé postavili.

Přestože počasí nepřálo, běžce to neodradilo, a i když se nikomu nechtělo moc „rozklusávat“, při samotném závodě dokonce padlo mnoho osobních rekordů. K nejzajímavějším patří výkon teprve dvanáctileté Anny Machové, která prolétla trasou dlouhou 3,4 km v čase 14:48 min., a vytvořila tak rekord v kategorii dorostenek.

Mezi muži obhájil své loňské absolutní vítězství mladoboleslavský Jiří Miler, který trasu měřící 6,8 km zdolal za 23:50 a získal zlatou medaili v kategorii Veteráni I. První z kategorie Muži – Vlastimil Flegl – na něj s časem 25:13 ztrácel 2:23. Úctyhodný je rovněž výkon nejstaršího účastníka Oldřicha Smutného (*1948), který s časem 37:14 obsadil třetí místo v kategorii Veteráni III.

Ze žen zaběhla nejlépe čtyřiadvacetiletá Jana Lenčová, čas 14:00 ji katapultoval na stupně vítězů. Na paty jí však šlapala o více než dekádu starší Tereza Macháčková, jež se díky ztrátě 26 vteřin musela smířit se stříbrnou pozicí. Mezi veteránkami se prosadila mšenská běžkyně Radka Janatková, která díky času 17:45 poskočila z loňské třetí příčky na letošní vrchol. A za zmínku jistě stojí i vysoké nasazení Lukáše Palusky, který před sebou celou cestu tlačil kočárek se synkem.

Během Boudeckou roklí se uzavírá běžecký přebor Mšenské běhy (Mšenská desítka, Běh Debří, Běh Boudeckou roklí), proto se zde vyhlašují i celkové výsledky této série závodů. Nejlepším běžcem „přeborníkem“ se stal Vlastimil Flegl, který tak obhájil své loňské prvenství, jeho ženským protějškem pak byla vyhlášena Tereza Macháčková, rovněž obhajující loňské zlato. V kategorii Veteráni I. zvítězil Michal Michálek, v kategorii Veteráni II. byl nejlepší Petr Louda. Zlato mezi veteránkami získala Anita Veselá. Každý z vítězů obdržel svou medaili, již tradičně vyrobenou z perníku. Tato odměna tak byla doslova sladkou tečkou za běžeckým úsilím v roce 2016.