Povídky z Praha Noir stojí za přečtení

Málokteré české knize se stane, aby vyšla souběžně v české a americké verzi. K takovým výjimečným titulům patří soubor povídek Praha Noir, který letos vydalo nakladatelství Paseka.

Tato kniha se tak přiřadila po bok světových titulů nesoucích v názvu Noir, jejichž úspěch založil v roce 2003 sborník Brooklyn Noir spisovatele a editora Tima McLoughlina. Během třinácti let se série temných detektivních příběhů přenesla z amerického kontinentu nejen do Evropy a vyšly tituly jako např. London Noir, Helsinky Noir, Ghana Noir či Teherán Noir. Tentokrát je na řadě Praha, aby přispěla do již proslulé série. Nebudeme zde pitvat, co vlastně obnáší žánr noir, o tom si můžete přečíst v předmluvě knihy od Pavla Mandyse, literárního kritika, jehož nakladatelství Paseka požádalo, aby sestavil výše zmíněný sborník.

Je však třeba říct, že mezi oslovenými autory najdeme jména známá i méně známá. Pro všechny autory se však stalo zavazujícím, aby děj svých příběhů umístili do našeho hlavního města. Vznikl tak pestrý mix jednotlivých pražských lokalit, ať už těch turisticky atraktivních (Karlův most v případě Miloše Urbana, Židovské Město Petra Staníčka) či méně probádaných (žižkovské nákladové nádraží, Hostivař….), v nichž se odehrávají jednotlivé povídky.

Mandysovi se podařilo sestavit zajímavý sborník noir povídek, které mají díky své rozmanitosti šanci oslovit co nejširší čtenářskou veřejnost. Mezi přispěvovateli se objevili kromě výše uvedených jmen například nestor české sci-fi Ondřej Neff, Karol Sidon (pod pseudonymem Chaim Cigan), Kateřina Tučková, Michaela Klevisová, Petra Soukupová a mnozí další. Většina z nich nepatří k autorům detektivních příběhů, nicméně se v jejich předešlých dílech postupy tohoto žánru objevují.

Ostatně – posuďte sami, jak si s výzvou Noir poradili.                           

(vkv)