Mrazit ovoce či zeleninu v domácích podmínkách není špatné

Fenoménem současné doby jsou mražené a chlazené potraviny. Mrazí se nejen ryby, zelenina, ovoce či houby, ale dokonce hotová jídla. Poslední k nám přišlo z Ameriky, kde skoro nikdo doma nevaří, ani neumí, a veškerá jídla se kupují v mražené formě, ať se jedná o čínskou, japonskou nebo jinou exotickou kuchyň či o klasické hamburgry, pizzy a mexické placky. Jídlo je hned hotové, stačí je dát jen na chvíli do mikrovlnky. Pohodlné, rychlé a docela i chutné, ale kvalita nic moc.

V rámci objektivity je ale nutné poznamenat, že občané za velkou louží často chodí do restaurací, kde si celá rodina dopřeje kvalitní jídlo. U nás tento zvyk se bohužel už moc nedodržuje, hlavně z finančních důvodů. Mrazit ovoce či zeleninu v domácích podmínkách není vůbec špatná věc. Určitě lepší než různé kompotování a nakládání s nadbytkem cukru a stabilizátorů. Mražené potraviny si uchovávají po delší dobu všechny potřebné živiny i vitaminy, ale je nutné pamatovat na to, že ne donekonečna. Už po půl roce se kvalita snižuje o polovinu a po roce je lépe je již vyhodit.

Určitě není na škodu poznamenat si, kdy jsme co do mrazáku dali a sledovat dobu trvanlivosti. S chlazenými potravinami je věc ještě ošidnější. Doba použití je prodejcem jasně stanovena a přesunutí do mrazáku se může i vymstít už jen z důvodů, že některé z potravin se nedají mrazit, aniž by se změnila jejich konzistence, chuť a kvalita.

Stává se u nás zvykem dávat do mrazáku i pečivo, ale zde pozor. Pokud se jedná o rozpečené housky nebo stejně připravený chleba, tak ty už nikdy po vyjmutí z mrazáku nezměknou. Pozitivní je na tom snad jen jedna věc, a to že hned poznáte, jak se co připravovalo, co pochází přímo z pekárny a co ne. Mnohé naše domácnosti kupují mražené ryby a pizzy. Pizzy jsou levnější než čerstvé, ale vzájemně se moc neliší. Některé mají více těsta, jiné méně, k tomu nejlevnější šunka, zbytky podřadných sýrů a jiných odpadních produktů, ale dětem celkem chutnají a hlavně příprava pro pohodlné rodiče je rychlá.

V případě mražených ryb je zajímavé, že cena vůbec neukazuje na jejich kvalitu. Jak ukázal nedávný test jedné renomované české firmy sledující kvalitu potravin, tak nejdražší produkty, bezvadně zabalené, byly nejhorší a obsahovaly nejvíce vody. Z hlediska zdravotního, ale žádné z nich nebyly závadné.

Mražené potraviny si pořizují i různé menší restaurace a hospody, kde se běžně nevaří. Sortiment je obvyklý: smažák, zbytky ryb upravených do podoby dinosaurů, plněné knedlíky s náznakem uzeného, něco jako řízky, bramboráky, kuřecí zbytky a hranolky. Nerozumní rodiče takové svinstvo nabízejí svým milovaným dětem ještě s přidáním tatarky nebo kečupu. Ještě méně pochopitelné je, když některé školky kupují podobné produkty pro své svěřence. Tak například taštičky plněné ovocným džemem od jedné nejmenované firmy se nedají ani uvařit, aby změkly. A pak se nedivme, že dětem nechutná. Učitelky si dávají asi něco jiného, jinak by se musely stydět za to, co nabízejí. Dalším nešvarem velkovýroben je nabízet opakovaně rozmražené výrobky, přebalované a znovu mražené. Bohužel se nejedná o výjimky. Ne všechno, co se rozmrazí, se znovu prodává v mražené podobě. Příkladem může sloužit rozmražené belgické máslo staré dvacet let z vojenských skladů, které k nám bylo dovozeno za pakatel, upravilo se, ochutilo, obarvilo a bylo jedním ze supermarketů nabízeno jako české máslo. Naše hygienické normy jsou natahovací, ale alespoň zatím platí, že jen kvalitní máslo se nabízí s přívlastkem „čerstvé“. Takže pokud chcete mít jistotu, co kupujete, neberte zlevněná másla za poloviční cenu vhodná maximálně na smažení.

Nejhorší ze všeho jsou ale jiné věci, a to takové mražené produkty, které již ze své podstaty jsou spíše jedy než potraviny. Příkladem jsou mražené pseudo-ovocné krémy plné škodlivých barviv, stabilizátorů a dalších látek, které mohou vyvolávat alergické reakce.

Co je jednodušší pro rodiče než vyndat z mrazáku jahody, borůvky nebo rybíz a udělat svým dětem poctivou ovocnou domácí zmrzlinu? Ale skutečnost je obvykle jiná. Radši jim dají peníze, aby si již hotový jed koupili.

Dočetli jste poslední díl seriálu v tomto roce. Přeji všem pohodové Vánoce a Nový rok, který snad bude lepší než ten stávající.                                  

Ivan Heidler