Mšeno - První říjnový pondělní podvečer patřil ve městě Mšeně setkání s veřejností, a to Fóru Zdravého města Mšena – Desatero problémů města Mšena. Každoročním cílem tohoto setkání je spolu s obyvateli naplánovat na základě jejich podnětů či nápadů a jejich následnou realizací další zkvalitnění života ve městě. V úvodu nechyběla rekapitulace „hitparády problémů“ z minulých let a starosta města Mšena Ing. Martin Mach podal informace o jejich řešení.

Mnohým se může zdát, že návrhy či nápady, které z minulých setkání s veřejností vzešly, skončily v koši či jsou uloženy „u ledu“. Je pravdou, že některé problémy bohužel trvají, ale jiné jsou řešeny průběžně či ve fázi příprav, většina je však během na dlouhou trať plnou překážek. Co je však důležité a pro obyvatele Mšena snad i motivující, že se jejich návrhy či podněty daří uskutečnit. Příkladem je i revitalizace Mladoboleslavské ulice, obnovená železniční trať Mělník – Mšeno či nově zrekonstruovaný objekt na náměstí Míru, kde najdou nové zázemí lékárníci, zubní lékařka, praktická lékařka pro dospělé a tolik chybějící dětský lékař.

Stejně jako minulý rok i letos vedla mládež, které chybí akce pro mládež a rodinu, v těsném závěsu je opakující se a bohužel stále neřešený přístřešek na zastávce autobusu na náměstí ve Mšeně a u základní školy, se stejným počtem hlasů boduje i zájmový spolek Rodinné centrum Mšeno s nápadem zrekonstruovat půdní prostory bývalé vodárny, kde by měl spolek své zázemí (tuto nemovitost město Mšeno zakoupilo v minulém roce).

Nutno uvést, že účast občanů, a to i včetně zastupitelů města, byla velmi malá, proto děkujeme všem přítomným za jejich návrhy na zkvalitnění života. Svou účastí vyjádřili, že jim Mšeno není lhostejné a mají zájem o jeho rozvoj. Velmi si takového přístupu vážíme a za účast všem přítomným velmi děkujeme. Zároveň děkujeme slečnám ze ZUŠ Mšeno, které se postaraly o milé hudební zpestření tohoto setkání.

Jak zhodnotit minimální účast občanů a zastupitelů města Mšena? Pokud vynecháme nevlídné počasí, lze si nízký počet účastníků setkání vysvětlit tak, že občané buď nemají zájem se do zlepšení města zapojit svým nápadem, návrhem či názorem, nebo zájem ztratili, protože mají jinou představu o změnách a jejich realizaci. Je také možné, že jsou všichni se životem ve Mšeně tak spokojeni, že není nutné zde něco měnit nebo vylepšovat, což by vedlo k příjemnému zjištění, že město Mšeno je zdravým městem a je radost tu žít? Na to si musí odpovědět každý Mšeňák sám...

V závěru uvádíme přehled „problémů“, které ze setkání vzešly a budou ověřeny následnou anketou:
■ více akcí pro mládež a rodinu
■ přístřešek na zastávce na náměstí a před základní školou
■ nové prostory pro rodinné centrum (budova bývalé vodárny – čp. 400 v Boleslavské ulici)
■ zadržování vody v krajině
■ umístění veřejného WC po demolici zdravotního střediska
■ obnovení studánek v Sedlci
■ opatření proti závadným skupinám
■ větší prostor pro knihovnu
■ startovací byty pro mladé
■ přestavba webu města pro chytré mobily

Helena Strnadová, koordinátor MA 21 

Vážení občané,
na nedávném Fóru Zdravého města Mšena proběhlo definování tzv. „10 P“, tedy problémů, které podle názoru přítomných město tíží a samospráva by je měla přednostně řešit. K ověření, zda jsou tyto problémy opravdu „ty pravé“, slouží anketa, která byla právě spuštěna a poběží do půlnoci dne 15. 11. 2016. Anketa používá ověření pomocí kódu zaslaného SMS zprávou. Ti, kdo nemají mobil, nebo jej neradi používají, mohou hlasovat v městské knihovně na vytištěném formuláři. Budeme rádi, pokud budete tuto informaci šířit a zúčastníte se hlasování v co největším počtu.

Martin Mach, starosta