OlešnoKostel sv. Martina - Masarykova uliceSkramoušpamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mšensko má po dvou letech konečně dětského lékaře


Mšeno – Rodiče dětí ze Mšenska už nebudou muset dojíždět do vzdálených ordinací pediatrů. Mšeno má totiž po bezmála dvou letech konečně vlastního pediatra, který zahájil provoz v novém zdravotním středisku na náměstí Míru. Po náročných jednáních s lékaři i nemocnicemi se městu a Středočeskému kraji podařilo domluvit spolupráci s krajskou nemocnicí 
v Kolíně, která si ordinaci vzala na starost.

„Zatím k nám rodiče přihlásili sedmadvacet dětí, které jsou převážně ze Mšena a blízkých vesniček,“ řekla sestřička Eliška Pospíšilová, která v nové ordinaci pracuje společně s lékařem Petrem Křížem. Mšenskou ordinaci poprvé navštívila i Emilie Blümelová s dcerkou Karlou. „Dojížděli jsme k pediatričce do Katusic, ale protože objížděla několik ordinací, bylo to komplikované. Určitě bude lepší mít lékaře v místě bydliště,“ poznamenala maminka školačky.

Starosta Mšena Martin Mach je rád, že ordinace dětského lékaře v novém středisku nezůstala prázdná. Podle něho je ovšem nezbytné, aby ji navštěvovalo co nejvíce dětí.
„Žádáme všechny rodiče, aby své děti přihlásili do naší ordinace, a pomohli tak službu udržet. Obnovení praxe pediatra stálo mnoho lidí velké úsilí i značné prostředky. A budoucnost služby ve Mšeně závisí do značné míry i na dostatečném počtu dětí,“ konstatoval mšenský starosta, který o obnovení praxe dětského doktora dlouho usiloval. Někteří rodiče ovšem s přihlášením svých dětí otálejí. Obávají se prý totiž toho, že by se ve Mšeně ordinace dětského lékaře nemusela dlouho udržet, a pak už by jiného pediatra nesehnali.

Jejich obavy ale lékař Petr Kříž vyvrací. „Rodičům mohu slíbit, že bude ordinace fungovat dlouhodobě. Její zajištění stálo poměrně dost peněz. Je dobře zařízena a v příjemném prostředí,“ uvedl lékař, s nímž se děti budou ve Mšeně potkávat dočasně. Nemůže zůstat nastálo. Do budoucna má Petra Kříže nahradit jiný pediatr, který by mohl využít i nabídku města na služební byt. „V kolínské nemocnici se řada mladých lékařů školí na praktického lékaře pro děti a dorost. Na Kolínsku, kde jsou již zavedení lékaři, ale zřejmě uplatnění nenaleznou, takže se určitě najde někdo, kdo mšenskou ordinaci uvítá,“ poznamenal Petr Kříž.

Dětský lékař bude vedle Mšena ordinovat i v Liběchově a v Mělnickém Vtelně. Další dvě ordinace ale v současné době procházejí na krajském úřadě schvalovacím řízením. „Pokud budeme ve Mšeně mít nejvíce pacientů, budeme se snažit koncentrovat ordinační hodiny spíše tam. Jinak budeme mezi ambulancemi v jednotlivých dnech přejíždět. Dopoledne budeme například ve Mšeně, odpoledne v Liběchově, jiný den pak v Mělnickém Vtelně. Ve Mšeně ale plánujeme ordinovat nejméně čtyři dny v týdnu,“ doplnil lékař.

Čtyři ordinace, ve Mšeně, Liběchově, Mělnickém Vtelně a Nebuželích opustil na sklonku roku 2014 dětský lékař Jan Němeček. Marně se tehdy snažil sehnat za sebe náhradu. Stejně jako starostové, kteří po neúspěšném hledání nového lékaře pro děti a dorost na začátku letošního jara oslovili hejtmana. Miloš Petera už tehdy počítal s řešením prostřednictvím některé z krajských nemocnic.

Jiří Říha