říká Vladimír Stupavský, předseda klastru Česká peleta 

Čím doma topíte? Uhlím? Tak to byste měli zbystřit. Právě se totiž rozjíždějí takzvané kotlíkové dotace, které mají zaplatit výměny nevyhovujících kotlů za ekonomičtější a ekologičtější varianty v několika tisících domácností. Jak dotace fungují a koho se týkají, nám vysvětlil Vladimír Stupavský, předseda klastru Česká peleta - nezávislé odborné asociace výrobců a dodavatelů kotlů, kamen a paliv z biomasy.

K čemu vlastně slouží kotlíkové dotace?
Kotlíkové dotace mají pomoci vyměnit během let 2016 až 2020 asi 80 tisíc nevyhovujících uhelných kotlů. Ty totiž patří mezi hlavní znečišťovatele ovzduší na venkově a nevyhovují moderním požadavkům a legislativě. Ideální náhradou jsou například peletové kotle, které nabízejí ze všech topidel na pevná paliva nejvyšší komfort, čistotu a pohodlí obsluhy.

Pokud jsem o výměně kotle zatím neuvažoval, podle čeho poznám, že bych uvažovat měl?
Po roce 2020 bude zakázáno provozovat většinu starých kotlů na uhlí s ručním přikládáním. Pokud tedy takový kotel mám, budu stejně muset investovat do jeho výměny. Kotlíkové dotace mi s tím významně pomůžou - mohu dostat zpět až 85 % nákladů. Ještě tento rok kraje získají dalších 300 milionů Kč pro ty, na které se v první výzvě nedostalo. Jako preferované vytápění v nich zůstávají peletové kotle. Uhelné kotle z nich již pořídit nelze.

Jaké jsou hlavní výhody peletového kotle?
Je to jednoduché: hlavními výhodami jsou čistota, komfort a úspora. Peletové kotle jsou mezi všemi pevnými palivy to nejčistší možné řešení. Spalování je automaticky řízeno, s minimálními emisemi i tvorbou popela. Sousedé ani nepoznají, že se z vašeho komínu při provozu kotle kouří. Peletové kotle jsou také bezobslužné. Dá se pořídit i takový, který se sám zapaluje, sám si přikládá a sám se čistí.

Musím nějak předělávat vytápěcí systém, když chci přejít na pelety?
Při výměně uhelného kotle za peletový mě nečekají žádné dramatické úpravy. Otopná soustava samozřejmě může zůstat tak, jak je. Kvalifikovaný topenář pouze posoudí, jestli je stávající regulace dostatečná a plně funkční a případně navrhne některá dílčí vylepšení.

Co to vlastně peleta je a z čeho se vyrábí?
Peleta je slisovaný váleček z čistých dřevěných pilin, které přirozeně vznikají na pilách. V minulosti byly piliny odpadem, jejich efektivním zhodnocením se později vytvořilo vynikající ekologické palivo s výrazně lepšími vlastnostmi, než má uhlí. Česká republika zpracovává na pilách každoročně asi 9 milionů kubíků dřeva, takže pelet je i bude v našich končinách vždycky dostatek - už teď jich je nadbytek.

(red)